Mediacje jako narzędzie prewencji – warsztaty dla funkcjonariuszy policji
Mediacje jako narzędzie prewencji – warsztaty dla funkcjonariuszy policji zorganizowane z inicjatywy Centrum Badań nad Edukacją i Pomocą Prawną oraz Mediacją
26 marca 2025 r. w Komendzie Miejskiej Policji odbyła się kolejna tura warsztatów dla funkcjonariuszy Policji pt. „Mediacje jako narzędzie prewencji”, które zorganizowało Centrum Badań nad Edukacją i Pomocą Prawną oraz Mediacją – jednostka Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie - we współpracy z kancelarią mediacyjną Mediare Agnieszka Hibner, Jakub Kulik oraz Prokuraturą Okręgową w Częstochowie, którą reprezentował prokurator Tomasz Mielczarek. Patronat nad wydarzeniem objął zarówno Sąd Rejonowy w Częstochowie, jak i Sąd Okręgowy w Częstochowie.
Celem tego społecznego projektu jest zapoznanie jak największej liczby funkcjonariuszy Policji z tematyką mediacji i ukazanie jej jako narzędzia prewencji. Główną ideą stojącą za formułą szkolenia jest zwrócenie uwagi na to, że to często funkcjonariusze Policji są pierwsi na miejscu konfliktu i mogą pomóc we wczesnym jego opanowaniu „w zarodku” w taki sposób, by nie przerodził się w sądowy spór cywilny lub karny.
Warsztaty są efektem współpracy zawiązanej podczas obrad I Okrągłego Stołu ds. Mediacji zorganizowanego przez UJD w dniu 15 stycznia 2025 r., przy którym spotkali się m.in. przedstawiciele sądownictwa, prokuratury, Komendy Miejskiej Policji i grupa stałych mediatorów sądowych, by wspólnie znaleźć sposoby upowszechniania mediacji w lokalnym środowisku. Gremialnie wskazano na wielką potrzebę przeszkolenia w obszarze mediacji funkcjonariuszy Policji, którzy dotychczas nie zostali objęci takimi szkoleniami, a którzy z racji charakteru swojej pracy bardzo często muszą podejmować próby rozwiązania konfliktów w ramach interwencji, patrolu, pracy w pionie kryminalnym czy w prewencji. Więcej na temat idei I Okrągłego Stołu ds. Mediacji i zaplanowanych w związku z nim inicjatyw można znaleźć pod linkiem: http://www.wpie.ujd.edu.pl/pl/artykul/572/1860/okragly-stol-ds-mediacji
W dwóch dotychczasowych turach warsztatów „Mediacje jako narzędzie prewencji” udział wzięło 110 funkcjonariuszy Policji z garnizonu częstochowskiego. Warsztaty poprowadzili: sędzia Ewa Drzewiecka pełniąca funkcję Koordynatora ds. mediacji w Interdyscyplinarnym Centrum Badań nad Edukacją i Pomocą Prawną oraz Mediacją i jednocześnie będąca Pełnomocnikiem ds. Mediacji w Sądzie Rejonowym w Częstochowie, prokurator Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Mielczarek oraz stali mediatorzy sądowi Agnieszka Hibner i Jakub Kulik.
Policjanci otrzymali w formie wkładki do notatnika kalendarz bezpłatnych spotkań informacyjnych nt. mediacji prowadzonych w każdym tygodniu 2025 r. przez stałych mediatorów sądowych w osobach wspomnianych już Agnieszki Hibner, Jakuba Kulika, a także Marioli Pawłowskiej-Rak i Tomasza Głębockiego oraz przez Koordynatora ds. Mediacji Sądu Okręgowego w Częstochowie – sędzi Lidii Dudek. Spotkania służą zasięgnięciu wiedzy na temat możliwości rozwiązania istniejącego konfliktu z użyciem mediacji, jej przebiegu i skutkach prawnych ugody zawartej przed mediatorem sądowym. To ostatnie jest szczególnie ważne, bowiem nie jest powszechnie znanym fakt, że ugoda zawarta przed mediatorem sądowym po jej zatwierdzeniu przez sąd, wywołuje skutki orzeczenia sądowego.
Główną część warsztatów stanowiła symulacja mediacji, podczas której ochotnicy wcielili się w rolę stron jednej z typowych interwencji Policji, a para mediatorów Kulik i Hibner pokazała w jaki sposób można taki spór rozwiązać za pomocą technik negocjacji i mediacji. Uczestnicy mieli zatem możliwość nie tylko dowiedzieć się czym jest mediacja, ale na własne oczy zobaczyć cały proces. Szkolenie zakończyła prezentacja prokuratora Tomasza Mielczarka na temat mediacji w postępowaniu karnym wraz z przedstawieniem statystyk z postępowań.
Jak wynika z ankiet ewaluacyjnych wypełnionych przez uczestników szkolenia funkcjonariusze Policji ocenili, że wiedza i doświadczenie uzyskane podczas warsztatów będą przydatne w ich pracy zawodowej. Ankietowanym najbardziej spodobała się interaktywna forma prowadzenia warsztatów, które w większości odbyły się w drodze dialogu z uczestnikami oraz praktyczna wiedza uzyskana w trakcie warsztatów dzięki symulacji mediacji. 77% funkcjonariuszy Policji zadeklarowało w ankietach, że chcą dalej pogłębiać swoją wiedzę w obszarze mediacji.
Reportaż z wydarzenia przygotowała TV Orion i jest dostępny pod linkiem:
http://www.tvorion.pl/czestochowscy-policjanci-zyskali-wiedze-na-temat-mediacji/
Relacja i fotografie przygotowane przez Radio Fiat dostępne są pod linkiem:
https://fiat.fm/info/mediacje-jako-narzedzie-prewencyjne-warsztaty-dla-funkcjonariuszy-kmp-w-czestochowie/
Data dodania: 07 kwietnia 2025