Ekonomia - studia drugiego stopnia
studia stacjonarne i niestacjonarne
Studia drugiego stopnia na kierunku ekonomia mają na celu przygotowanie studentów do wykonywania zawodu ekonomisty, przystosowanie do potrzeb lokalnej, regionalnej, krajowej oraz międzynarodowej przedsiębiorczości, jak również do aktywnej rywalizacji na globalnym rynku pracy. Korzystnie wpłyną także na rozwijanie osobowości studentów, doskonalenie umiejętności samodzielnego zdobywania i rozwijania wiedzy i umiejętności przedsiębiorczych przez całe życie oraz kształtowania racjonalnych, etycznych i zaangażowanych postaw obywatelskich.
PROGRAM KSZTAŁCENIA STUDIÓW DRUGIEGO STOPNIA NA KIERUNKU EKONOMIA O PROFILU PRAKTYCZNYM
Program kształcenia studiów drugiego stopnia na kierunku ekonomia o profilu praktycznym przygotowano w ten sposób, aby absolwent osiągając cele kształcenia wykazał się umiejętnością ujmowania zjawisk gospodarczych z zakresu ekonomii, a przede wszystkim został przygotowany do wykonywania zawodu ekonomisty. Absolwenci kierunku ekonomia drugiego stopnia zostaną wyposażeni w umiejętność stosowania nowoczesnych metod obliczeniowych oraz samodzielność w pozyskiwaniu i analizowaniu informacji niezbędnych do podejmowania decyzji operacyjnych. Dzięki ukończeniu studiów ekonomicznych absolwenci posiądą umiejętność identyfikacji i analizy zjawisk ekonomicznych wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Elementarnym celem studiów na kierunku ekonomia drugiego stopnia będzie wyposażenie absolwentów w zaawansowane kompetencje służące profesjonalnemu, samodzielnemu podejmowaniu decyzji z zakresu ekonomii. Zarówno cele, jak i proponowany program studiów zostały dostosowane do aktualnych wymogów rynku pracy dla absolwentów kierunku ekonomia (dzięki konsultacjom z otoczeniem społeczno-gospodarczym Uczelni oraz potencjalnymi pracodawcami), co przyczynia się do podniesienia kompetencji zawodowych absolwentów oraz praktycznego przygotowania ich do przyszłej pracy zawodowej.
SYLWETKA ABSOLWENTA KIERUNKU EKONOMIA DRUGIEGO STOPNIA
Absolwent kierunku ekonomia studia drugiego stopnia zostanie przygotowany do podjęcia pracy w podmiotach zajmujących się zjawiskami i problemami gospodarowania w skali mikro- i makroekonomicznej. Absolwent nabywa świadomość konieczności rozwoju zawodowego i podnoszenia swoich kompetencji oraz może kontynuować kształcenie w szkole doktorskiej. Ponadto może podjąć kształcenie w ramach: studiów podyplomowych oraz kursów specjalistycznych.
Należy podkreślić, że studia prowadzone na kierunku ekonomia budują kompetencje zarówno fachowe, jak i osobowe oraz pozwalają absolwentom na odgrywanie aktywnych ról w życiu społecznym i gospodarczym. Gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności przydatnych w przyszłej pracy zawodowej.
GRUPA ZAJĘĆ KSZTAŁCENIA MODUŁOWEGO DO WYBORU
Specyfika studiów zależy od wyboru modułu / ścieżki kształcenia. Student wybiera dwa z czterech dostępnych modułów.
Moduły oferowane w ramach studiów na kierunku ekonomia drugiego stopnia:
- Moduł 1: Moduł księgowo-rachunkowy (w ramach tego modułu prowadzone są zajęcia z przedmiotów: księgowość MŚP i doradztwo podatkowe, kreatywna i agresywna księgowość, ocena opłacalności inwestycji)
- Moduł 2: Moduł gospodarka finansowa (przedmioty: doradztwo finansowe i ubezpieczeniowe, zarządzanie płynnością finansową, controlling)
- Moduł 3: Moduł zrównoważona gospodarka (przedmioty: elementy bioekonomii i biogospodarki, instytucjonalne uwarunkowania biogospodarki, przedsiębiorstwo ekologiczne)
- Moduł 4: Moduł biznesowy (przedmioty: zrównoważony rozwój w biznesie, przygotowanie i ocena projektów gospodarczych, innowacje w marketingu)
Plan studiów stacjonarnych obejmuje: 1005 godzin zajęć dydaktycznych i 540 godzin praktyk zawodowych, a w przypadku studiów niestacjonarnych: 622 godziny zajęć dydaktycznych i 540 godzin praktyk zawodowych, co stanowi 60% godzin zajęć dydaktycznych i 100% praktyk na studiach stacjonarnych. Liczba punktów ECTS (European Credit Transfer System) wynosi 120.
Czas trwania: 2 lata (4 semestry)
Data dodania: 03 stycznia 2025