Nauka
Rdzeniem działalności Katedry jest prawo administracyjne i prawo finansowe, którego częścią według niektórych przedstawicieli doktryny jest prawo podatkowe. Wspólne nauczanie administracji i finansów ma w Europie wielowiekowa tradycję. Międzywojenną naukę skarbowości klasyfikowano właśnie do nauki administracji. Obecnie przeważa stanowisko, że prawo podatkowe jest względnie samodzielną gałęzią prawa względem prawa finansowego, które to zaś prawo stanowi autonomiczną gałąź w zestawieniu z prawem administracyjnym. Obszary te są elementami składowymi dyscypliny nauk prawnych.
Cele
Prawo administracyjne i prawo finansowe stanowią wspólną płaszczyznę dla prowadzonych w ramach Katedry badań. Jednakże należy pamiętać, że w XXI wieku odchodzi się od sztywnego podziału prawa na gałęzie i wyraźnie widać, że po kilkudziesięcioletniej tendencji analitycznej dekompozycji struktur i zespołów badawczych nadszedł czas syntezy i badań międzygałęziowych a nawet interdyscyplinarnych. Oczywiście część problemów badawczych nadal można będzie określać w obrębie jednej czy dwóch gałęzi prawa, ale wiele zagadnień wartych analizy wymaga wiedzy z różnych gałęzi prawa i nie tylko prawa. Celem pracowników Katedry jest podejmowanie badań społecznie użytecznych a zarazem rozwijających dyscyplinę.
Ponadto Katedra kładzie duży nacisk na nawiązanie stałej współpracy międzynarodowej oraz ścisłą współpracę naukową z pozostałymi katedrami działającymi na WPiE. Efektem tych wspólnych działań jest docelowo zaznaczenie i wzmocnienie obecności Wydziału Prawa i Ekonomii UJD na naukowej mapie Polski.
Przykładowe badania prowadzone w ramach Katedry:
- Swoboda działalności gospodarczej (próba oceny polskich regulacji prawnych),
- Badanie przyczyn i konsekwencji zmian granic jednostek samorządu terytorialnego i charakterystyki tego zjawiska,
- Analiza i ocena modelu zaskarżania postanowień i zarządzeń referendarza sądowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym,
- Sytuacja finansowa jednostek samorządu terytorialnego w dobie walki z Covid-19,
- Badanie wpływu aktualnych regulacji ustawowych (dot. podatków) na sytuację finansową podmiotów gospodarczych,
- Analiza przyczyn wprowadzenia i zakresu przedmiotowego opłaty od niektórych środków spożywczych,
- Badanie przyszłości prawa podatkowego - próba ustalenia trendów.
Data dodania: 09 stycznia 2025