Pracownicy
Kierownik Katedry:
- dr hab. Adam Bartosiewicz, prof. UJD
Nauczyciele akademiccy:
- prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic
- dr hab. Andrzej Krasuski, prof. UJD
- dr Ewelina Żelasko-Makowska, prof. UJD
- dr Paulina Bieś-Srokosz
- dr Klaudia Kijańska
- dr Mariusz Paradowski
- dr Aleksander Słysz
- dr Patrycja Sołtysiak
- dr Ewa Wójcicka
- mgr Karolina Gębka
- mgr Mariusz Książek
- mgr Michał Makuch
- mgr Magdalena Sośniak
- mgr Paweł Szecówka
- mgr Beata Walczak-Kowalik
Biogramy:
dr hab. Adam Bartosiewicz, prof. UJD
Absolwent studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego (2001 r.). W 2007 r. uzyskał na tamtejszej Uczelni stopień doktora nauk prawnych. W 2020 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu uzyskał stopień doktora habilitowanego. Doradca podatkowy, radca prawny specjalizujący się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem problematyki relacji do prawa unijnego oraz w prawie karnym skarbowym. Autor i współautor kilkuset publikacji z zakresu prawa podatkowego. W marcu 2011 r. został członkiem Państwowej Komisji Egzaminacyjnej ds. Doradztwa Podatkowego i uzyskał uprawnienia licencjonowanego doradcy podatkowego. Obecnie zatrudniony w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie na stanowisku profesora Uczelni badawczo-dydaktycznego. Od września 2024 r. pełni funkcję Kierownika Katedry Prawa Administracyjnego i Finansowego.
Wykaz wybranych publikacji naukowych dostępnych pod linkami: PBN; LinkedIn
prof. zw. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic
Specjalista z zakresu prawa finansowego i podatkowego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W roku 1980 ukończyła studia magisterskie, w 1989 roku uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych, a w 2003 stopień doktora habilitowanego. W 2014 roku z rąk Prezydenta RP otrzymała tytuł naukowy profesora nauk prawnych. W latach 1993–1995 była członkiem Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach, a następnie do 2010 roku członkiem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach. Od 2005 roku jest arbitrem Sądu Arbitrażowego przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Katowicach. Od 2008 roku jest ekspertem Unii Metropolii Polskich oraz członkiem Rady Programowej Międzynarodowego Stowarzyszenia „Centrum Informacji i Organizacji Badań Finansów Publicznych i Prawa Podatkowego Krajów Europy Środkowej i Wschodniej”. W latach 2014–2018 była Przewodniczącą Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Od 2014 roku jest wiceprzewodniczącą Komitetu Podatkowego Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej. W dniu 15 września 2016 roku powołana przez ministra finansów skład Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania. Od grudnia 2016 roku jest członkiem Komisji Dyscyplinarnej do spraw nauczycieli akademickich przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wieloletni nauczyciel akademicki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Obecnie zatrudniona na stanowisku profesora badawczo-dydaktycznego. Wykonuje również zawód doradcy podatkowego.
Wykaz wybranych publikacji naukowych dostępnych pod linkami: PBN, ORCID
dr hab. Andrzej Krasuski, prof. UJD
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stopień doktora nauk prawnych uzyskał w 2003 r. w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, zaś stopień doktora habilitowanego nauk prawnych w 2019 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W 2003 roku uzyskał tytuł radcy prawnego. Obecnie zatrudniony na stanowisku profesora uczelni na Wydziale Prawa i Ekonomii Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie. Specjalista z zakresu prawa nowych technologii, komunikacji elektronicznej, chmury obliczeniowej, sztucznej inteligencji oraz ochrony prywatności. Jest autorem wielu prac naukowych. Od 2010 r. współpracuje z Instytutem Łączności – Państwowym Instytutem Badawczym w zakresie: badań nad zastosowaniem nowych technologii w życiu codziennym i działalności gospodarczej, polskiego i europejskiego prawa telekomunikacyjnego, jak również reglamentacji prawnej działalności gospodarczej. Od 2017 r. współpracuje z Międzynarodowym Związkiem Telekomunikacyjnym w zakresie prowadzenia warsztatów i ćwiczeń audytoryjnych o zasięgu międzynarodowym, z zakresu chmury obliczeniowej i sztucznej inteligencji. Wykładowca na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego na studiach podyplomowych z zakresu prawa ochrony danych osobowych i prawa telekomunikacyjnego.
Wykaz wybranych publikacji naukowych: wykaz
dr Ewelina Żelasko-Makowska , prof. UJD
Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego (2002 r.). W 2014 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach uzyskała stopień naukowych doktora nauk prawnych. Podstawowym obszarem badawczym naukowca jest prawo samorządu terytorialnego, w szczególności zagadnienie kontroli i nadzoru nad działalnością jednostek samorządu terytorialnego. Zainteresowania badawcze koncentrują się również wokół szeroko rozumianego prawa administracyjnego, w tym administracyjnoprawnego statusu jednostki. Autorka kilkudziesięciu artykułów naukowych, współredaktor monografii wieloautorskich. Członek Kolegium Redakcyjnego czasopisma Gubernaculum et Administratio. Członek Towarzystw Naukowych: Stowarzyszenie Edukacji Administracji Publicznej, Stowarzyszenie Badań nad Źródłami i Funkcjami Prawa FONTES. Współorganizator cyklicznej konferencji międzynarodowej Środkowoeuropejskie Forum Prawno-Administracyjne. Laureatka III miejsca w ogólnopolskim konkursie naukowym „Wykładnia prawa jako pochodna rozumienia celu i sposobu działania” organizowanym przez Stowarzyszenie Badań nad Źródłami i Funkcjami Prawa Fontes (2018). Laureatka wielu Nagród Rektora Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Laureatka konkursu Długosz Roku, nagroda dla najlepszego nauczyciela w Instytucie Prawa, Administracji i Zarządzania organizowanym przez Koło Naukowe Myśli Administracyjnoprawnej (2019). Tutor akademicki. Obecnie zatrudniona w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie na stanowisku profesora Uczelni dydaktycznego. Na tutejszej Uczelni pełni obowiązki Dziekana Wydziału Prawa i Ekonomii.
Wykaz wybranych publikacji naukowych dostępnych pod linkami: PBN, ORCID
dr Paulina Bieś-Srokosz
Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego (2009 r.). W 2015 r. uzyskała na tamtejszej Uczelni stopień doktora nauk prawnych. Swoje zainteresowania koncentruje wokół zagadnień związanych z: zadaniami publicznymi w administracji publicznej i ich prawną formą realizacji, w szczególności z hybrydowymi prawnymi formami, a także z legal transplants w prawie administracyjnym oraz agencjami rządowymi w Polsce. Obecnie zatrudniona w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie na stanowisku adiunkta badawczo-dydaktycznego. Na Wydziale Prawa i Ekonomii UJD pełni funkcje: Koordynatora Erasmus+, Zastępcy Redaktora Naczelnego Czasopisma Gubernaculum et Administratio, Kierownika Poradni Prawa oraz Opiekuna Koła Naukowego Myśli Administracyjno-Prawnej.
Wykaz wybranych publikacji naukowych dostępnych pod linkami: PBN, ORCID
dr Patrycja Sołtysiak
Doktor nauk prawnych, adiunkt badawczo - dydaktyczny na Wydziale Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki prawa administracyjnego a przede wszystkim systemu gwarancji ochrony praw jednostki, ze szczególnym uwzględnieniem praw dziecka. Autorka badań i publikacji z zakresu prawa i postępowania administracyjnego oraz instytucji o charakterze ombudsmańskim.
Członkostwo w zespołach eksperckich w UJD: opiekun roku, opiekun praktyk studenckich, przewodnicząca kierunkowego zespołu do spraw jakości kształcenia na kierunku „administracja”, członek kolegium dziekańskiego, promotor i recenzent prac dyplomowych, członek komisji konkursowej na najlepszego studenta WPiE „PRIMUS IN FACULTATE”, tutor.
Przynależność do Towarzystw Naukowych: zasłużony członek Stowarzyszenia Badań nad Źródłami i Funkcjami Prawa „FONTES” – członek konwentu godności honorowych, oraz Stowarzyszenia Edukacji Administracji Publicznej "SEAP", członek Komisji Nauk Prawnych i Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk „PAN” – oddział w Katowicach.
Wykaz wybranych publikacji naukowych dostępnych pod linkami: PBN, ORCID
dr Aleksander Słysz
Absolwent studiów magisterskich na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (2004 r.). W 2016 r. na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie uzyskał stopień naukowych doktora nauk prawnych. W pracy naukowej zajmuję się głównie problematyką podatkową, tak w płaszczyźnie materialnej jak i procesowej. Badając normy i instytucje z gałęzi prawa podatkowego stosuję podejście holistyczne nie pomijając tym samym problemu identyfikacji i poznania przyczyn tworzenia norm prawa podatkowego oraz społecznych i gospodarczych skutków ich funkcjonowania. Prowadzę również badania naukowe, które za przedmiot mają przyszłość prawa podatkowego oraz technologie
prawnicze (legal tech). Drugim obszarem mojego zainteresowania naukowego jest prawo sportowe. Obecnie zatrudniony w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie na stanowisku adiunkta badawczo-dydaktycznego.
Wykaz wybranych publikacji naukowych dostępnych pod linkami: PBN, ORCID, LinkedIn
dr Ewa Wójcicka
Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2011 r. uzyskała na tamtejszej Uczelni stopień doktora nauk prawnych. Specjalizuje się w zakresie prawa i postępowania administracyjnego. Autorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu sądowej kontroli administracji, postępowania administracyjnego, w szczególności postępowania uproszczonego w sprawie petycji, skarg i wniosków, szczególnych środków zaskarżenia oraz zagadnień prawnoustrojowych. Obecnie zatrudniona w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie na stanowisku adiunkta badawczo-dydaktycznego.
Wykaz wybranych publikacji naukowych dostępnych pod linkami: PBN, ORCID
dr Mariusz Paradowski
Absolwent studiów magisterskich na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (2006 r.). W 2015 r. na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie uzyskała stopień naukowych doktora nauk prawnych. Specjalizuje się w prawie administracyjnym oraz teorii i filozofii prawa. Autor monografii naukowych, m. in.: Osoba ludzka w realnym świecie. Studium filozoficzno-prawne (2019 r.) Filozoficzno-prawne aspekty zawodów prawniczych (2018 r.); Zarys filozofii prawa (2017 r.); Pozwolenie budowlane (2017 r.) oraz autorem licznych artykułów naukowych i popularno-naukowych publikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych dotyczących prawa gospodarczego, prawa administracyjnego, prawa finansowego, historii i filozofii prawa oraz zarządzania w sektorze publicznym. Pełni funkcję Członka Kierunkowego Zespołu ds. Jakości Kształcenia na kierunku administracja. Obecnie zatrudniony w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie na stanowisku adiunkta badawczo-dydaktycznego.
Wykaz wybranych publikacji naukowych dostępnych pod linkami: PBN, ORCID
mgr Paweł Szecówka
Absolwent studiów magisterskich na Wydziale Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Specjalizuje się w prawie podatkowym. Finalista II edycji „MDDP & OSF Tax Everest. Akademickich Mistrzostw Polski w pisaniu prac magisterskich z zakresu prawa podatkowego”. Członek Stowarzyszenia Naukowego Prawa Podatkowego. Obecnie zatrudniony na tutejszej Uczelni na stanowisku asystenta dydaktycznego.
Wykaz wybranych publikacji naukowych dostępnych pod linkami: PBN, ORCID, LinkedIn
mgr Michał Makuch
Absolwent studiów magisterskich na Wydziale, Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego (2008 r.). Specjalizuje się w obszarze dotyczącym materialnego prawa administracyjnego oraz historii administracji nowożytnej na ziemiach polskich, ustroju i prawie w Księstwie Warszawskim oraz ustroju samorządu terytorialnego w II RP. Obecnie zatrudniony na tutejszej Uczelni na stanowisku asystenta dydaktycznego.
Wykaz wybranych publikacji naukowych dostępnych pod linkami: PBN, ORCID
mgr Beata Walczak-Kowalik
Absolwentka studiów prawniczych. Specjalizuje się w prawie administracyjnym. Obecnie jest zatrudniona w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie na stanowisku asystenta badawczo-dydaktycznego.
Wykaz wybranych publikacji naukowych dostępnych pod linkami: PBN, ORCID
mgr Karolina Gębka
Absolwentka studiów prawniczych. Specjalizuje się w prawie zamówień publicznych. Obecnie jest zatrudniona w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie na stanowisku asystenta badawczo-dydaktycznego.
Wykaz wybranych publikacji naukowych dostępnych pod linkami: PBN, ORCID
Data dodania: 09 stycznia 2025