Wydarzenia
„Nauka jest warta uwagi”
Data dodania: 09-12-2024
W dniach 7- 9 grudnia 2024r., w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbył się 8 Śląski Festiwal Nauki. Badacze i Badaczki z Regionu Śląskiego mieli możliwość zaprezentowania swoich osiągnięć w wielu dziedzinach nauki. Nauka wpływa na jakość i sposób życia, co można było poczuć podczas wykładów, wystąpień, warsztatów i pokazów w świetnie zorganizowanej wielofunkcyjnej przestrzeni. Działo się naukowo, kulturalnie i artystycznie. Na Festiwalu zaprezentowały się wszystkie sześć Wydziałów Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Wydział Prawa i Ekonomii reprezentowali:
Dr Patrycja Sołtysiak, mec. Karolina Kwiatkowska, mgr Anna Warston – Szkoła Doktorska UJD. Przedstawiły wykład na temat: „Ścieżki kariery w prawie – wyzwania zawodów prawniczych”. Omówiły różnorodne ścieżki kariery w dziedzinie prawa. Zidentyfikowały wyzwania przed, którymi stoją młodzi prawnicy. Rozmawiały o znaczeniu kształcenia, adaptacji do zmieniającego się rynku pracy oraz o tym, jak ważna jest sieć kontaktów i współpracy.
Dr Marta Grzyb wygłosiła wykład na temat: „Bank – Twój wróg, czy przyjaciel?” Przedstawiła, jak postrzegane są banki w ostatnich latach, jaka jest narracja do podmiotów bankowych, które są instytucjami zaufania publicznego, jak również podmiotami komercyjnymi nastawionymi na zysk.
Dr Adam Wróbel wygłosił wykład na temat: „Postępowanie mandatowe – wybrane zagadnienia”. Wystąpienie odnosiło się do wybranych zagadnień z zakresu postępowania mandatowego, charakterystycznego dla prawa wykroczeń. Poruszone zostały kwestie prowadzenia postępowania przez Policję, rodzajów mandatów karnych, kary grzywny, odmowy przyjęcia mandatu.
8 Śląski Festiwal Nauki w Katowicach to wydarzenie, które łączy pasjonatów nauki, wiedzy, sztuki i kultury szeroko pojętej. Było to miejsce i czas dla inspiracji, do dzielenia się doświadczeniami i pomysłami oraz możliwość spotkania się we wspaniale zorganizowanej przestrzeni Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Była to przestrzeń dla wiedzy, odkryć, naukowych eksploracji, inspiracji, wymiany doświadczeń, eksperymentów, kreatywności i odkrywania tajemnic nauki poprzez bezpośrednie spotkania z pasjonatami nauki.
Opracowanie i fotorelacja: Patrycja Sołtysiak