Wydarzenia
Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy został koordynatorem międzynarodowej sieci CEEPUS
Data dodania: 08-05-2020
Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy został koordynatorem międzynarodowej sieci pn. Sustainability and Health Economics nr: CIII-PL-1510-01-2021 dzięki aplikacji złożonej w projekcie Central European Exchange Program for University Studies- CEEPUS.
W skład sieci weszły uczelnie ze Słowacji, Czech i Węgier, tj. VSB - Politechnika Ostrawska, Uniwersytet w Debreczynie, Uniwersytet Świętego Stefana w Gödöllő, Uniwersytet Komeńskiego w Bratysławie, Uczelnia Społeczno-Medyczna w Warszawie oraz Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im Jana Długosza w Częstochowie, jako lider-koordynator.
W ramach projektu otrzymano finansowanie w sieci na wyjazdy studentów i kadry akademickiej - łącznie 27 miesięcy mobilności. Pracownicy Zakładu Ekonomii i Finansów od lat zajmują się analizą i oceną nierówności w aspektach zrównoważonego rozwoju i zdrowotności populacji. Planuje się, że realizacja projektu będzie owocować współpracą w rozwoju dydaktyki i nauki w dyscyplinie ekonomia i finanse oraz nauki o zdrowiu jak również wzmacnianiem środkowoeuropejskiego charakteru uniwersyteckich programów nauczania. Koordynatorem głównym sieci jest dr Paulina Ucieklak-Jeż.
Informacje o projekcie:
CEEPUS (Central European Exchange Program for University Studies) to (rządowy) środkowoeuropejski program wymiany akademickiej w zakresie kształcenia oraz doskonalenia zawodowego studentów i nauczycieli akademickich. Jest to drugi najważniejszy dla MNiSW międzynarodowy - wielostronny program wymiany akademickiej po programie Erasmus+. Program umożliwia umocnienie kontaktów pomiędzy uczelniami wyższymi krajów-sygnatariuszy poprzez finansowanie mobilności akademickiej.
Sygnatariuszami programu są: Albania, Austria, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Czarnogóra, Chorwacja, Czechy, Macedonia, Mołdawia, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Węgry oraz Kosowo - Uniwersytet w Prisztinie.
Stypendia CEEPUS są przyznawane studentom na studia/staże oraz na praktyki zawodowe w ww. krajach, a nauczycielom akademickim - na działania wzmacniające środkowoeuropejski charakter uniwersyteckich programów nauczania.
W ramach programu CEEPUS można korzystać z następujących programów:
- stypendia krótkoterminowe w ramach staży naukowych w ramach Sieci Akademickich
- stypendia krótkoterminowe w ramach staży naukowych „Freemover" - mogą tu ubiegać się wszystkie osoby po zaakceptowaniu uczelni przyjmującej;
- stypendia krótkoterminowe w ramach szkół letnich i intensywnych kursów - można aplikować o dodatkowe środki.