Struktura » Katedra Prawa Administracyjnego i Finansowego » Aktualności » Aktualności
01.07.2024
21.12.2022
20.12.2022
Z przyjemnością informujemy, że w numerze 1/2022 czasopisma "Gubernaculum et Administratio" ukazały się artykuły Pracowników Katedry: dra Mariusza Paradowskiego (Zmiany w prawie budowlanym ze szczególnym uwzględnieniem reformy administracyjnej objętej założeniami Polskiego Ładu 2021) oraz mgra Pawła Szecówki (Dyskurs wokół aborcji – analiza teoretyczno-prawna). Serdecznie zapraszamy do lektury.
25.10.2022
W dniach 20-21 października 2022 r. reprezentujący katedrę dr hab. Adam Bartosiewicz, prof. UJD, dr Aleksander Słysz oraz dr Mariusz Paradowski wzięli udział w Forum poświęconym tematyce dotyczącej prawnych i ekonomicznych perspektyw rozwoju przedsiębiorczości lokalnej w subregionie północnym województwa śląskiego. Wydarzenie odbyło się w siedzibie Wydziału Prawa i Ekonomii tutejszego Uniwersytetu. Tematy referatów koncentrowały się wokół problematyki prawa podatkowego oraz prawa gospodarczego w rozwoju lokalnej przedsiębiorczości.
24.10.2022
W dniach 20-21 października 2022 r. na Wydziale Prawa i Ekonomii odbyło się forum poświęcone tematyce dotyczącej prawnych i ekonomicznych perspektyw rozwoju przedsiębiorczości lokalnej w subregionie północnym województwa śląskiego. W organizację wydarzenia zaangażowali się na Wydziale: Prodziekan dr Monika Bartnik oraz reprezentujący Katedrę dr Mariusz Paradowski.
Współorganizatorami przedsięwzięcia z Uczelnią była Okręgowa Izba Radców Prawnych w Opolu - Delegatura w Częstochowie oraz Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Częstochowie. W forum udział wzięli pracownicy Uczelni, przedsiębiorcy, prawnicy, studenci oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych.
17.10.2022
W księdze Jubileuszowej pt. Z prawem ustrojowym porównawczym przez ponad półwiecze, dedykowanej Profesorowi Marianowi Grzybowskiemu z okazji 55 - lecia pracy naukowej, wydanej przez Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie pod redakcją naukową: prof. dra hab. Krzysztofa Skotnickiego, dra hab. Bogusława Przywory, prof. UJD oraz dr Anny Rogackiej-Łukasik ukazały się artykuły naukowe pracowników katedry: prof. dr hab. Jadwigi Glumińskiej-Pawlic (Podatki w Konstytucji - przyczynek do dyskusji), dr Eweliny Żelasko-Makowskiej oraz dr Pauliny Bieś-Srokosz (Samorząd terytorialny w Polsce w kontekście konstytucyjnej zasady decentralizacji władzy publicznej), dr Patrycji Sołtysiak (O potrzebie regulacji dotyczącej związków partnerskich), dr Ewy Wójcickiej (Znaczenie i funkcje uzasadnienia orzeczenia sądowego - uwagi ogólne) oraz dra Mariusza Paradowskiego (Statyczne i dynamiczne koncepcje dobra wspólnego). zapraszamy do lektury.
03.10.2022
W miesiącu wrześniu 2022 r. ukazał się nowy numer czasopisma "Metryka" (70 pkt MEiN). Studia z zakresu prawa osobowego i rejestracji stanu cywilnego, a w nim między innymi artykuł dra Mariusza Paradowskiego zatytułowany: "Ewidencja ludności uchodźców z Ukrainy w perspektywie norm prawa administracyjnego. Zapraszamy do lektury. Pełny tekst dostępny jest pod linkiem: Tekst
24.09.2022
Program Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Władza wykonawcza w demokratycznym państwie prawnym” połączonej z Jubileuszem 55-lecia pracy naukowej Profesora Mariana Grzybowskiego
14.07.2022
W miesiącu lipcu w czasopiśmie Horyzonty Polityki ukazał się artykuł dra Mariusz Paradowskiego pt. Grzebowisko dla zwierząt domowych w świetle norm prawa administracyjnego (100 pkt MEiN). Podstawowym problemem badawczym było wykazanie błędnego rozumienia pojęciowego, niejednokrotnie traktującego grzebowisko dla zwierząt domowych w kategoriach cmentarza, konieczności uzupełnienia luki prawnej poprzez dodanie do istniejących przepisów prawnych norm dotyczących zasad grzebania szczątków zwierząt domowych, procedury administracji oraz kompetencji organów władzy publicznej w tym zakresie. W artykule omówiono genezę analizowanej instytucji prawnej, komparatystyczne ujęcie grzebowiska względem cmentarzyska oraz cmentarza, ukazano grzebowisko dla zwierząt domowych w perspektywie aktów prawa miejscowego, prawa budowlanego oraz ochrony zabytków.
Zapraszamy do lektury: Tekst
15.06.2022
Z dumą informujemy, iż w semestrze letnim dr Michał Kiedrzynek reprezentując nasz Uniwersytet gościł z wykładami na Wydziale Prawa Uniwersytetu Babes-Bolyai w Cluj-Napoca (Rumunia).
01.06.2022
W dniu 31.05.2022 r. dr Mariusz Paradowski wziął udział w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. Procedury Prawodawcze – znaczenie, zmiany, wyzwania – Sympozjum Legislacyjne, która odbyła się w siedzibie Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Warszawie. Temat referatu: „W poszukiwaniu aksjologii procedury prawodawczej”.
30.05.2022
W dniach 25-27 maja 2022 r. w Mrągowie odbyła się XXI Doroczna Konferencja Naukowa Stowarzyszenia Edukacji Administracji Publicznej współorganizowana z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Tematyka konferencji koncentrowała się wokół problemów w wykonywaniu zadań administracji publicznej. Katedrę Prawa Administracyjnego i Finansowego WPiE UJD reprezentowały dr Ewelina Żelasko-Makowska, prof. UJD oraz dr Paulina Bieś-Srokosz, które jednocześnie są członkami Stowarzyszenia. Przedmiotem wystąpienia dr Pauliny Bieś-Srokosz był referat pt. „Prawne formy realizacji zadań publicznych we współczesnej administracji publicznej. Kilka uwag na temat tworzenia przez ustawodawcę hybrydowych prawnych form działania w administracji publicznej". Dr Ewelina Żelasko-Makowska, prof UJD z kolei wygłosiła referat pt. "Wykonywanie zadań samorządowych w warunkach zmian granic gminy (na przykładzie gminy Kleszczów)". Stowarzyszenie Edukacji Administracji Publicznej jest pierwszą ogólnopolską organizacją o charakterze niedochodowym, działającą od 1999 r., której głównym celem jest doskonalenie edukacji i praktyki administrowania sprawami publicznymi poprzez działalność na rzecz jakości kształcenia oraz rozwój badań naukowych w tym zakresie. Stowarzyszenie współuczestniczy w inicjowaniu programów badawczych, organizacji seminariów i konferencji, poświęconych najważniejszym zagadnieniom z zakresu administracji publicznej, zarówno w aspekcie teoretycznym, jak i praktycznym, dotyczącym organizacji i funkcjonowania administracji publicznej. Członkami Stowarzyszenia są przede wszystkim profesorowie, doktorzy i magistrowie, reprezentujący szkoły wyższe, ale również praktycy – urzędnicy administracji publicznej różnych szczebli.
06.05.2022
W dniach 30.04.2022 r. - 5.05.2022 r. dr Paulina Bieś-Srokosz w ramach programu Erasmus gościła z wykładami w Gyor na Węgrzech. W dniu 27.04.2022 r. w Naszej Uczelni Pani Doktor wspólnie z Kołem Naukowym Myśli Administracyjno-Prawnej zorganizowała wykład poświęcony tematyce wyborów powszechnych sędziów w USA jako podstawy legitymizacji władzy sądowniczej.
14.04.2022
02.03.2022
W dniu 28 lutego 2022r. odbyła się 153. Konferencja Podatkowa organizowana przez Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych działające przy Uniwersytecie Łódzkim. Motywem przewodnim konferencji było: Kodeks karny skarbowy - unormowania i praktyka. Jednym z prelegentów na tej konferencji był profesor z naszej Katedry: dr hab. Adam Bartosiewicz, prof. UJD. Wystąpił z referatem "Nabycie sprawdzające - czy możliwe będzie wdrożenie odpowiedzialności karno-skarbowej?"
25.02.2022
Dnia 20 lutego 2022r. ukazał się nowy numer czasopisma "Orzecznictwo Sądów Polskich" (40 pkt MEiN), a w nim między innymi glosa naszego pracownika mgra Pawła Szecówki: "Zwolnienie przedmiotowe w podatkach i opłatach lokalnych na przykładzie opłaty od posiadania psa. Glosa do wyroku WSA z dnia 22 września 2016 r., I SA/Ol 613/16". Pełny tekst dostępny w systemie LEX po zalogowaniu. Zapraszamy do lektury!
16.02.2022
Nasz pracownik dr Mariusz Paradowski odbył staż naukowy w Narodowym Uniwersytecie Pedagogicznym im. M. P. Dragomanowa w Kijowie. Tematyka stażu dotyczyła filozofii prawa ze szczególnym uwzględnieniem filozofii Kanta na Ukrainie. Wyniki badań naukowych zostaną opublikowane w najbliższym czasie.
15.01.2022
Na przełomie Nowego Roku ukazała się nakładem wydawnictwa C.H. Beck monografia pod redakcją prof. dr hab. Jadwigi Glumińskiej-Pawlic (p.o. Kierownika naszej Katedry) oraz dr hab. Bogusława Przywory, prof. UJD pt. "Swoboda działalności gospodarczej. Próba oceny polskich regulacji prawnych".
A w niej: wiele wspaniałych rozdziałów pracowników naszej Katedry, ale nie tylko! Zachęcamy do lektury! Pozycja dostępna w całości w systemie Legalis i do nabycia na stronie wydawnictw C.H. Beck.
Z naszej Katedry wkład w monografię wnieśli:
- J. Glumińska-Pawlic, E. Żelasko-Makowska, Kontrola przedsiębiorcy a swoboda działalności gospodarczej.
- M. Kiedrzynek, Warunki prawne wydobywania piasków i żwirów przez przedsiębiorców - zagadnienia wybrane.
- P. Sołtysiak, Swoboda działalności gospodarczej w czasie pandemii COVID-19? Wybrane zagadnienia.
- P. Szecówka, Dynamika zmian prawa podatkowego jako zagrożenie dla swobody prowadzenia działalności gospodarczej - analiza na przykładzie podatku dochodowego od osób prawnych.
29.12.2021
Co ma wspólnego Gustaw Radbruch z podatkami? Na pierwszy rzut oka niewiele, przyjrzał się jednak temu jeden z naszych pracowników: mgr Paweł Szecówka. Efektem jego pracy jest artykuł "Recepcja elementów idei prawa Gustawa Radbrucha na grunt prawa podatkowego" opublikowany w czasopiśmie Studia Iuridica (100 pkt. MEiN). Zapraszamy do lektury!
20.12.2021