Struktura » Katedra Prawa Ustrojowego i Porównawczego » Aktualności » Aktualności 2020
2020-12-22
2020-12-21
Na łamach czasopisma „Roczniki Administracji i Prawa” ukazał się artykuł dra hab. Bogusława Przywory, prof. UJD, pt. Free legal assistance as an instrument in protecting the rights of foreigners in the Republic of Poland – a contribution to the discusion”, 2020, XX, z. 1: s. 29-43. Artykuł dotyczy nieodpłatnej pomocy prawnej jako instrumentu w ochronie praw cudzoziemców na terenie RP.
Free legal assistance-compressed
2020-12-14
Na łamach czasopisma Przegląd Prawa Publicznego ukazał się artykuł autorstwa dr hab. Bogusława Przywory, prof. UJD, pt. Czy art. 32 Konstytucji RP (zasada równości) może stanowić samodzielny wzorzec kontroli w sprawach inicjowanych skargą konstytucyjną? Przyczynek do dyskusji. Zapraszamy do lektury.
2020-12-11
Z inicjatywy Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie, Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie im. Komisji Edukacji Narodowej 9 grudnia 2020 r. odbyła się międzynarodowa konferencja pt. „Nieodpłatna pomoc prawna jako zadanie administracji publicznej. Doświadczenia i kierunki zmian”. Konferencja cieszyła się wysoką frekwencją za co w imieniu organizatorów dziękuje wszystkim uczestnikom, zwłaszcza moderatorom i prelegentom. Jednocześnie zapraszam na kolejną konferencję już za rok.
2020-12-09
Uprzejmie informujmy, że 8 grudnia 2020 r. odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt. "Security and Law", organizowana przez Katedrę Prawa Karnego i Kryminologii na Uniwersytecie w Pecs (Węgry). Na konferencji wystąpienie wygłosił dr Aleksander Wróbel, LL.M. Uppsala pod tytułem "_Paradox of protective measure in the form of pharmacological therapy in Polish system in comparative perspective."
Gratulujemy inicjatywy i wystąpienia.
2020-12-07
Zapraszamy do udziału w Międzynarodowej Konferencji, pt. „Nieodpłatna pomoc prawna jako zadanie administracji publicznej. Doświadczenia i kierunki zmian", 9 grudnia 2020 r.Proszę o rozważenie wzięcia udziału poprzez zgłoszenie na adres konferencjaNPP@oirp.krakow.pl
Konferencja będzie odbywać się za pośrednictwem platformy LiveWebinar.
Konferencja jest organizowana przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Krakowie, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie (Wydział Prawa i Ekonomii) oraz Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN (Instytut Prawa i Ekonomii).
Tego rodzaju pomoc prawna jako usługa publiczna w polskim porządku funkcjonuje od 5 lat. Założeniem systemu nieodpłatnej pomocy prawnej jest zapewnienie bezpłatnego dostępu do porad prawnych na poziomie lokalnym w celu zniwelowania występującej w Polsce bariery finansowej w korzystaniu z profesjonalnej usługi prawnej. Pięć lat funkcjonowania tej pomocy to okazja do pierwszych podsumowań i zaproponowania kierunków zmian. Pozwala już na sformułowanie pierwszych wniosków.
Niniejsza konferencja ma stanowić forum, w ramach którego dokonana zostanie analiza obowiązujących przepisów prawnych, jak i praktyki, która wytworzyła się na gruncie stosowania tych przepisów. Problematyka ta ma bowiem nie tylko teoretyczne, ale także doniosłe znaczenie społeczne w skutecznym dochodzeniu praw obywatelskich, przysługujących jednostce oraz dla kształtowania kultury i świadomości osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.
Za udział w konferencji radca prawny otrzymuje 20 pkt szkoleniowych. Konferencja jest skierowana przede wszystkim do radców prawnych wyznaczonych do świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej /nieodpłatnej mediacji w roku 2021. Osoby te otrzymają link do konferencji 8 grudnia 2020. Pozostałe osoby zainteresowane udziałem w konferencji prosimy o przesyłanie zgłoszeń na adres konferencjaNPP@oirp.krakow.pl
Konferencja będzie odbywać się za pośrednictwem platformy LiveWebinar.
Udział w konferencji jest bezpłatny.
2020-12-07
Uprzejmie informujemy, że w ramach międzynarodowej współpracy badawczej ukazał się na łamach czasopisma ukraińskiego „УКРАЇНСЬКИЙ ЧАСОПИС КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА” artykuł pt. „МІСЦЕВІ РЕФЕРЕНДУМИ В УКРАЇНІ І РЕСПУБЛІЦІ ПОЛЬЩА: ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ”, ЧАСОПИС 1/2020 (s. 3-15). (doi.org/10.30970/jcl.1.2020.1). Autorami opracowania są: dr Олег Ільницький, dr Наталія Ільків oraz dr hab. Bogusław Przywora, prof. UJD.
Zapraszamy do lektury na temat referendum lokalnego na Ukrainie i w Polsce.
referendumy-ukraini-respublitsi-polshcha-problemni-pytannia-pravovoho
2020-12-07
Uprzejmie informujemy, że na łamach czasopisma "Studia Wyborcze" nr XXIX/2020 ukazał się artykuł dra Krzysztofa Muchy, pt. "Prawa Wyborcze obywatela Unii Europejskiej".
Zapraszamy do lektury.
2020-11-27
Informujemy, że na łamach czasopisma „Samorząd Terytorialny” 7–8/2020 (s. 129- 138) ukazał się artykuł autorstwa prof. zw. dr hab. Jadwigi Glumińskiej-Pawlic i dra hab. Bogusława Przywory, prof. UJD pt. „Wykonywanie kompetencji organu stanowiącego i kontrolnego jednostki samorządu terytorialnego w stanie epidemii”. Celem rozważań zawartych w prezentowanym artykule jest próba analizy rozwiązań prawnych mających na celu zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie COVID-19, w założeniu mających umożliwiać podejmowanie działań minimalizujących zagrożenie dla zdrowia publicznego. Regulacje te zostały wprowadzone w związku z ogłoszeniem na terenie naszego kraju stanu epidemii. W tej sytuacji rodzi się problem sprawności działania organu stanowiącego i kontrolnego jednostki samorządu terytorialnego w stanie epidemii. Zapraszamy do lektury.
2020-11-24
Z przyjemnością informujemy, że ukazała się monografia Pani dr Doroty Kaniewskiej pt. „Przemiany procesu ustawodawczego w następstwie akcesji Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej”, Warszawa 2020. Praca została wydana w Wydawnictwie Naukowym Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Zapraszamy do lektury.
2020-11-19
Zapraszamy do lektury opracowań znajdujących w pracy pt. „Ustrojowa samodzielność samorządu terytorialnego w Polsce” pod red. prof. zw. dr hab. Krzysztofa Skotnickiego, Łódź 2020. Opracowania są pokłosiem CLI Zjazdu Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego.
Ustrojowa samodzielność samorządu terytorialnego w Polsce