Struktura » Katedra Prawa Sądowego » Aktualności
Aktualności
Szanowni Państwo,
Z ogromną dumą przekazujemy, że praca magisterska Pani mgr Joanny Prajel otrzymała wyróżnienie Ministra Nauki w XXII edycji konkursu na najlepszą pracę naukową na temat własności intelektualnej zorganizowanego przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej.
Pani Joanna jest Absolwentką kierunku prawo prowadzonego na Wydziale Prawa i Ekonomii UJD, przygotowała i obroniła w czerwcu 2024 r. pracę magisterską pt. „System patentu europejskiego o jednolitym skutku. Analiza procesu i prognozowane skutki wprowadzenia”, pod kierunkiem dr Anny Rogackiej-Łukasik.
Do Urzędu Patentowego RP wpłynęły łącznie 34 prace konkursowe, w tym: 1 praca habilitacyjna, 6 prac doktorskich, 24 prace magisterskie oraz 3 prace licencjackie.
W kategorii ‘praca magisterska’ Członkowie Jury dokonali oceny zgłoszonych prac konkursowych i podjęli decyzję o przyznaniu nagród i wyróżnień ufundowanych przez Ministra Nauki oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Autorom prac, przyznając nagrody I-go i II-go stopnia oraz wyróżnienia. Autorzy prac afiliowali jednostki takie jak: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Dzięki sukcesowi naszej Absolwentki Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie znalazł się w gronie tak renomowanych Uczelni w Polsce.
Pani Joannie serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów zawodowych!
Szczegóły dot. wyników konkursu dostępne na:
https://uprp.gov.pl/sites/default/files/inline-files/Wyniki%20konkursu%20na%20prac%C4%99%20naukow%C4%85%202024.pdf
Na Wydziale Prawa i Ekonomii UJD dyskutowano o nowych technologiach będących wyzwaniem dla medycyny, prawa medycznego i bioetyki.
W dniu 19 listopada 2024 r. na Wydziale Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Nowe technologie wyzwaniem dla medycyny, prawa medycznego i bioetyki”. Była to trzecia z cyklu interdyscyplinarna międzynarodowa konferencja naukowa z zakresu prawa medycznego organizowana na Wydziale Prawa i Ekonomii. Organizatorami konferencji byli pracownicy Katedry Prawa Sądowego oraz Katedry Prawa Ustrojowego i Porównawczego.
Konferencja realizowana była w ramach, przyznanego w 2023 r., projektu finansowanego ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Doskonała nauka II”.
Wśród Prelegentów znaleźli się wybitni specjaliści z wielu ośrodków naukowych w Polsce, jak i za granicą (m. in. Indie, Węgry, Ukraina). Owocne dyskusje objęły zakresem w szczególności wspomagane macierzyństwo, biodruk, medycynę w stanach terminalnych, świadczenie pro futuro oraz telemedycynę. Wystąpienia Prelegentów miały charakter integrujący świat nauki i praktyki z różnych dziedzin, zwłaszcza nauki i medycyny. Tegoroczne obrady spotkały się z szerokim zainteresowaniem publiczności.
Krótka fotorelacja z wydarzenia
Serdecznie zapraszamy do udziału w dyskusji podczas międzynarodowej konferencji naukowej pt.
„Nowe technologie wyzwaniem dla medycyny, prawa medycznego i bioetyki”
(„New technologies as a challenge for medicine, medical law and bioethics”), która odbędzie się w dniu 19 listopada 2024 roku (wtorek).
Obrady rozpoczynające się od godziny 10.00 przyjmą formę hybrydową:
- on-line - link do wideokonferencji zostanie przekazany indywidualnie po zgłoszeniu chęci udziału,
- stacjonarną - w auli 1.01 budynku Wydziału Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie położonym przy ul. Zbierskiego 2/4 w Częstochowie.
Zgłoszenia: najpóźniej do 31 października 2024 r.: http://www.konferencje.wpie.ujd.edu.pl/1531,Rejestracja-i-terminy
Cele naukowe konferencji:
Sektor ochrony zdrowia i cała branża medyczna ulega od dłuższego czasu sporym zmianom. Wynika to przede wszystkim z oczekiwań pacjentów, którzy dzięki rozwojowi Internetu i nowoczesnym technologiom, stają się coraz bardziej wymagający oraz świadomi swoich praw. Ponadto na sposób leczenia ogromny wpływ wywierają nowoczesne technologie. Nota bene czas pandemii COVID-19 niejako wymusił przeniesienie w przeważającej części opieki zdrowotnej i relacje lekarz-pacjent do świata wirtualnego.
Z jednej strony nowe technologie, które coraz śmielej wkraczają do medycyny, wspierają lekarzy w ich codziennej pracy, z drugiej strony implikują konieczność analizowania przyjętych rozwiązań prawnych pod kątem ich aktualności. We wszystkich dziedzinach prawa medycznego wyzwania stawiane przez rozwój medycyny wymagają swoistego podejścia i analizy, w relacji pacjent - personel medyczny, w sferze organizacji służby zdrowia - z punktu widzenia dostępności, finansowania i dystrybucji nowoczesnych technologii, zważywszy przede wszystkim na wysokie koszty ich zastosowania, wreszcie w obszarze prawa farmaceutycznego – z punktu widzenia zasad przeprowadzania badań klinicznych oraz finansowania i dostępności leków najnowszych generacji. Istotną kwestię stanowi relacji bioetyki a możliwości współczesnej medycyny, w tym specyfika ludzkiego istnienia, status normatywny ludzkiego zarodka, terapia i jej granice, problemy moralne kresu życia.
Wśród obszarów tematycznych projektu podjęte zostaną takie obszary badawcze jak: wspomagane macierzyństwo, biodruk, medycyna w stanach terminalnych, świadczenie pro futuro, telemedycyna
Przewidujemy opublikowanie referatów przygotowanych przez uczestników konferencji, po uzyskaniu pozytywnych recenzji, na łamach jednego z numerów Zeszytów Naukowych „Gubernaculum et Administratio” (70 pkt.)
Udział w konferencji jest bezpłatny.
Szersze informacje pod linkiem
Miło Nam przekazać, że na łamach czasopisma naukowego WPiE UJD „Gubernaculum et Administratio” nr 1/2024 ukazały się artykuły Pracowników Katedry Prawa Sądowego oraz Doktorantki na WPiE:
- Pana dr Adama Wróbla „Pojęcia podrobienia oraz przerobienia zabytku — art. 109a u.o.z. (w perspektywie orzecznictwa)”
- Pana dr Olgierda Kucharskiego „Konstytucyjne prawo do odpoczynku dobowego i tygodniowego w ujęciu teoriopoznawczym”
- Pani dr Mileny Garwol „Odpowiedzialność karna sprawców współuczestniczących w procesie leczenia – zarys problematyki obiektywnego przypisania skutku”
- Pani mgr Anny Warston „Innowacyjność w szwajcarskim postępowaniu arbitrażowym – uwagi de lege ferenda dla polskiego ustawodawcy”
Serdecznie zapraszamy do interesującej lektury!
W dniach 6-7 czerwca 2024 r. na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku odbył się VIII Ogólnopolski Konkurs Wiedzy z Postępowania Karnego. Nasz Wydział reprezentowały Studentki III roku prawa – Pani Karolina Florek oraz Pani Kinga Młyńczak. Do sześcioosobowego finału (spośród 19 uczestników) zakwalifikowała się Pani Kinga Młyńczak zajmując ostatecznie IV miejsce.
Opiekunami merytorycznymi Studentek były Panie: dr Monika Bartnik i dr Klaudia Kijańska.
Z wielką radością informujemy, że w bieżącym roku tytuł Najlepszego Studenta Wydziału PRIMUS IN FACULTATE otrzymała Pani ANNA WARSTON - studentka V roku Prawa, studia stacjonarne jednolite magisterskie. Pani Anna Warston wykazała się ogromnym zaangażowaniem w pracach na rzecz Wydziału, jak również bardzo wysokimi osiągnięciami naukowo-badawczymi zarówno na płaszczyźnie publikacyjnej (w postaci publikacji glos, rozdziału w monografii, artykułów na łamach wysoko punktowanych czasopism naukowych), oraz udziałem w kilku konferencjach krajowych, jak i zagranicznych.
Zwycięzcy serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w zdobywaniu wiedzy oraz pomyślności w życiu osobistym i zawodowym.
Dnia 15 marca 2024 r. na Wydziale Prawa i Ekonomii UJD odbył się Dzień Otwarty. Był to wyjątkowy czas dla przyszłych studentów, nauczycieli oraz wszystkich zainteresowanych, aby poznać Uczelnię, zanurzyć się w atmosferze nauki i odkryć, dlaczego Uniwersytet to idealne miejsce do rozwoju intelektualnego i osobistego.
Koordynatorkami tegorocznego wydarzenia była Pani dr Patrycja Sołtysiak i radca prawny mgr Karolina Kwiatkowska.
Katedrę Prawa Sądowego reprezentowali podczas Dnia Otwartego:
- mec. radca prawny mgr Karolina Kwiatkowska wraz z dr Patrycją Sołtysiak, dr Adamem Wróbelem, oraz Studentami Karolina Florek, Oliwia Pierzgalska, Anna Warston, Agnieszka Nowak „Przedstawienie zawodów prawniczych - studenci dla uczniów (wykład).”
- dr Jan Ciechorski „Przymus w psychiatrii.” (wykład)
- mgr Beata Wójcik, dr Monika Bartnik „Ślady w kryminalistyce.” (wykład)
- dr Anna Rogacka – Łukasik, „Trendy konsumenckie w sieci” (wykład).
Poza ww. odbyły się również inne, niezwykle interesujące wykłady Pracowników Wydziału.
Z dużym zainteresowaniem Uczniów spotkały się symulacje rozpraw przygotowane przez Studenckie Koło Naukowe „Prawa Prywatnego”
Dodatkową atrakcję stanowiły stosika pokazowe przygotowane przez: Studenckie Koło Naukowe ,,MEMENTO'', Studenckie Koło Naukowe „Prawa Prywatnego”, Studenckie Koło Naukowe „Prawa Karnego CRIMEN et POENAM”, Studenckie Koło Naukowe „Myśli Administracyjno - Prawnej”, Studencką Poradnię Prawa
Uprzejmie przekazujemy, że na łamach czasopisma naukowego "Gubernaculum et Administratio" ukazały się artykuły Pracowników Katedry Prawa Sądowego: dra Adama Wróbla pt. Przestępstwo nielegalnego wywozu zabytku za granicę (art. 109 u.o.z.)oraz dr Anny Rogackiej-Łukasik pt. Istota i cel głosowania per procura dla osób z niepełnosprawnościami.
Zachęcamy do lektury!
Szanowni Państwo,
Miło jest Nam przekazać, iż ukazała się monografia naukowa „Prawne i konserwatorskie aspekty zachowania i ochrony historycznych cmentarzy i cmentarzysk w Polsce", redakcja naukowa: Anna
Rogacka-Łukasik, Dariusz Rozmus, Łukasz Strzępek. Monografia została wydana na łamach Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie.
Redaktorzy monografii, serdecznie dziękują wszystkim Autorom tekstów za wkład naukowy wniesiony w niniejszą monografię.
Autorami poszczególnych rozdziałów z Katedry Prawa Sądowego są:
- dr Adam Wróbel Przestępstwo ograbienia zwłok lub miejsca spoczynku zmarłego (art. 262 § 2 k.k.).
- dr Adam Wróbel Złośliwe przeszkadzanie pogrzebowi lub obrzędom żałobnym (art. 195 § 2 k.k.).
- dr Adam Wróbel Glosa do wyroku Sądu Okręgowego w Ostrołęce z 27 grudnia 2013 r. II Ka 357/13.
- dr Ewelina Mikulska Sposoby chowania zmarłych na przestrzeni wieków.
Ponadto rozdział pt. Analiza prawnokarna przestępstwa znieważenia zwłok stypizowanego w art. 262 § 1 k.k. przygotowała Studentka i Absolwent naszego Wydziału, Anna Warston i mgr Eryk Łęgowik.
W dniu 16 listopada 2023 r. na Wydziale Prawa i Ekonomii odbyło się II Forum Prawno-Ekonomiczne, którego wiodącym tematem było prawo medyczne. Wśród zaproszonych Gości znaleźli się pracownicy badawczo-dydaktyczni Politechniki Częstochowskiej, radcowie prawni, eksperci z zakresu prawa medycznego, prawa farmaceutycznego oraz etyki zawodowej. Nasz Wydział reprezentowali: adw. dr Klaudia Kijańska, adw. dr Michał Służalec oraz dr Jan Ciechorski. Moderatorami wydarzenia byli: mec. Karolina Kwiatkowska oraz dr Mariusz Paradowski. Tegoroczne obrady spotkały się z szerokim zainteresowaniem publiczności. Mamy nadzieję, że Forum Prawno-Ekonomiczne stanie się na Wydziale wydarzeniem cyklicznym.
Seminarium naukowe z Panią Rzecznik
W dniu 1 grudnia 2023 r. na Wydziale Prawa i Ekonomii UJD odbyło się seminarium naukowe poświęcone działalności Rzecznika Praw Obywatelskich. z Gościem specjalnym tego wydarzenia była dr hab. Aleksandra Wentkowska, prof. UŚ, która pełni funkcję Pełnomocnika Terenowego Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach. Podczas seminarium Pani Rzecznik w niezwykle interesujący sposób opowiedziała o praktycznych aspektach działalności Biura Pełnomocnika Terenowego.
Seminarium spotkało się z bardzo szerokim zainteresowaniem Studentów kierunków prawo i administracja.
Zaproszenie na SEMINARIUM NAUKOWE
Szanowni Państwo,
Studenckie Koło Naukowe Prawa Prywatnego działające na Wydziale Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na seminarium naukowe pt. „Działalność Rzecznika Praw Obywatelskich”, które odbędzie się w dniu 1 grudnia 2023 roku o godz. 11.30
na WPiE UJD, aula 1.05.
Gościem tego wydarzenia będzie Pani dr hab. Aleksandra Wentkowska, prof. UŚ, która pełni funkcję Pełnomocnika Terenowego Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach. Pani Rzecznik opowie o aspektach działania Biura Pełnomocnika Terenowego, do którego należy m.in. rozpatrywanie spraw z zakresu właściwości jednostek
i komórek organizacyjnych Biura wpływających z obszarów właściwości terytorialnej Pełnomocników Terenowych.
Zachęcamy do uczestnictwa, a także zapraszamy do wspólnej dyskusji podczas spotkania!
Międzynarodowe seminarium samorządowe pt.
,,Samorząd terytorialny. Próba oceny rozwiązań w ujęciu porównawczym"
Szanowni Państwo,
Miło Nam przekazać, że w dniu 25 września 2023 r. na Wydziale Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie odbyło się międzynarodowe seminarium samorządowe pt. ,,Samorząd terytorialny. Próba oceny rozwiązań w ujęciu porównawczym" Patronat honorowy nad seminarium objęła JM prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska Rektor Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Organizatorami seminarium był Wydział Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, Centrum Praw Obcych Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie oraz Fundacja "In dubio pro libertate", a Partnerem Fundacja Warszawskie Centrum Aksjologii Administracji. Seminarium składało się w dwóch części. Podczas pierwszej referaty wygłosiło łącznie jedenastu wybitnych Prelegentów, a moderatorem sesji był dr hab. Bogusław Przywora, prof. UJD. Natomiast druga część przybrała postać panelu dyskusyjnego teoretyków i praktyków w obszarze prawa samorządowego. Tematyka panelu oscylowała wokół zagadnień zadań własnych i zleconych oraz sposobu ich finansowania, jak również problematyki odpowiedzialności i nadzoru w samorządzie terytorialnym. Prowadzącymi panel byli dr Dorota Kaniewska oraz mgr Paweł Ruksza. Seminarium zakończyła dyskusja jej Uczestników.
Międzynarodowa konferencja naukowa pt.
,,Czeskie i polskie ustrojoznawstwa: przeszłość i teraźniejszość"
Szanowni Państwo,
z nieskrywaną radością przekazujemy, w murach Wydziału Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie odbyła się dwudniowa, międzynarodowa konferencja naukowa. W dniach 25-26 września 2023 r. w konferencji pt. ,,Czeskie i polskie ustrojoznawstwa: przeszłość i teraźniejszość" uczestniczyli Goście z różnych ośrodków akademickich. Patronat honorowy nad konferencją objęli: JM prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, Rektor Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, Miroslav Kolatka - Chargé d´Affaires a.i. Kierownika Ambasady Republiki Czeskiej w Polsce, Jarosław Krykwiński Konsul Honorowy Republiki Czeskiej w Częstochowie oraz Arkadiusz Ignasiak Konsul Honorowy Republiki Czeskiej we Wrocławiu. W ramach konferencji przeprowadzono następujące sesje plenarne: Pierwsza zatytułowana jako „Władza sądownicza” moderowała była przez prof. Krzysztofa Skotnickiego i prof. Jiři Jiráseka. Druga pt. „Zasady ustroju. Partie polityczne. Władza ustawodawcza. Władza wykonawcza” moderowana przez prof. Jana Filipa i prof. Krzysztofa Grajewskiego. I ostatnia „Prezydencja. Ombudsman. Finanse publiczne. Władza lokalna”, ktorek Moderatorami byli prof. Marian Grzybowski i prof. Aleš Gerloch. Pokłosiem konferencji będzie wydanie wystąpień znakomitych Prelegentów w formie jednego z numerów czasopisma Gubernaculum et Administratio wydawanego na Wydziale Prawa i Ekonomii UJD.
Szanowni Państwo!
Z przyjemnością informujemy, że 16 czerwca 2023 roku, na Wydziale Prawa i Ekonomii UJD odbyło się seminarium naukowe pt. „Bośnia i Hercegowina – Polska, międzynarodowe aspekty prawne i kulturowe". Gościem honorowym była Jej Ekscelencja Koviljka Špirić Ambasador Bośni i Hercegowiny w Polsce, która we współpracy z Panią Dagmarą Rosa, studentką V roku na kierunku prawo na WPIE UJD, przedstawiła prezentację na temat międzynarodowych aspektów prawnych i kulturowych obu państw.
Swoją obecnością zaszczycił nas również PROREKTOR DS. NAUKI I WSPÓŁPRACY Z ZAGRANICĄ prof. dr hab. Janusz Kapuśniak.
Referat pt. „Działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami podejmowane w UJD." wygłosiła Pani dr Karolina Paluszek.
Podczas seminarium głos zabrał również Prezes Koła Naukowego Prawa Prywatnego Bartłomiej Pająk, który przedstawił prezentację na temat Jasnej Góry.
Szanowni Państwo,
W imieniu Pracowników Katedry Prawa Sądowego oraz Katedry Prawa Ustrojowego i Porównawczego prowadzonych na Wydziale Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie* mamy zaszczyt zaprosić do udziału w dyskusji podczas
międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Aspekty prawne w psychiatrii”
jaka odbędzie się w dniu 5 czerwca 2023 r.
Obrady w formie on-line za pośrednictwem platformy Teams rozpoczną się o godz. 10.00. Link konferencji zostanie przekazany po zgłoszeniu chęci udziału na adres e-mailowy: kps.wpie@ujd.edu.pl
Koło Naukowe Prawa Prywatnego UJD ma zaszczyt zaprosić do udziału w seminarium naukowym
pt. "Prawo w psychiatrii"
Miło Nam przekazać, że na łamach czasopisma naukowego WPiE UJD „Gubernaculum et Administratio” nr 1/2022 ukazał się artykuł Pana dr Łukasza Jurka we współautorstwie z Panem dr. Dominikiem Borkiem pt. „Forma wypłaty Polskiego Bonu Turystycznego jako nowatorski wzorzec dla innych świadczeń społecznych obsługiwanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych - rozważania administracyjnoprawne.”
Zachęcamy do interesującej lektury!
„Formy partycypacji obywatelskiej i demokracji bezpośredniej - założenia konstytucyjne a praktyka ustrojowa”
Szanowni Państwo,
Miło Nam przekazać, że w dniu 3 grudnia 2022 r. na Wydziale Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie odbyło się ogólnopolskie seminarium naukowe pt. „Formy partycypacji obywatelskiej i demokracji bezpośredniej - założenia konstytucyjne a praktyka ustrojowa”
Organizatorami seminarium byli: Katedra Prawa Ustrojowego i Porównawczego oraz Katedra Prawa Sądowego na Wydziale Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie we współpracy z Fundacją Warszawskie Seminarium Aksjologii Administracji.
Podczas seminarium Prelegenci wygłosili poniższe referaty:
- prof. Jerzy Jaskiernia, Demokracja jako standard międzynarodowy w świetle doświadczeń Rady Europy, Unii Europejskiej i OBWE
- prof. Marian Grzybowski, Instytucja referendum – założenia konstytucyjne a praktyka ustrojowa
- dr hab. Ksenia Kakareko, Problem kontroli społecznej na Białorusi ze szczególnym uwzględnieniem samorządzie terytorialnym
- dr Олег Ільницький, dr hab. Bogusław Przywora, prof. UJD, O referendum lokalnym na Ukrainie i w Polsce - analiza porównawcza
- dr hab. Krzysztof Prokop (prof. UPH w Siedlcach), Istota i znaczenie instytucji demokracji bezpośredniej w trybie zmiany konstytucji Konfederacji Szwajcarskiej
- dr hab. Michał Bartoszewicz, Wysłuchanie publiczne – teoria a praktyka
- dr Aleksander Wróbel, O wyborach w Szwecji
- mgr Jacek Kołota, Zastosowanie technologii informacyjnotelekomunikacyjnych w demokracji bezpośredniej (plusy i minusy)
- prof. dr hab. Jolanta Blicharz, prof. dr hab. Lidia Zacharko, Partycypacja społeczna w obecnym i przyszłym modelu współzarządzania publicznego – problemy i wyzwania
- prof. dr hab. Jacek Sobczak, Sędziowie pokoju jako element kontroli społecznej wymiaru sprawiedliwości
- prof. dr hab. Krzysztof Skotnicki, Obywatelska inicjatywa ustawodawcza
- prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic, Referendum w sprawie samoopodatkowania mieszkańców
- dr hab. Jarosław Czerw, prof. UJK, Budżet partycypacyjny – teoria a praktyka
- dr Wojciech Białogłowski, Formy kontroli jednostek samorządu terytorialnego przez parlamentarzystów
- mgr Paweł Ruksza, Konsultacje społeczne w samorządzie terytorialnym – teoria a praktyka
- mgr Ewelina Lis, Praktyka zastosowania instytucji referendum lokalnego w Wojewódzkie Łódzkim. Analiza na podstawie przykładów z lat 2019-2022
- mgr Kacper Stoś, Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza – teoria a praktyka
Moderatorami sesji byli: prof. dr hab. Krzysztof Skotnicki oraz dr hab. Tadeusz Szulc, prof. UJD.
Celem seminarium było przedstawienie oraz ocena form udziału społeczeństwa w podejmowaniu decyzji przez władze publiczne w systemie sprawowania władzy publicznej. Uczestnicy seminarium podjęli próbę udzielenia na pytanie, jakie są formy partycypacji obywatelskiej i demokracji bezpośredniej oraz jak wygląda ich praktyczne stosowanie? Podjęte zagadnienie było analizowane w perspektywie porównawczej, co dodatkowo skłaniało do refleksji nad polskimi rozwiązaniami. Seminarium stanowiło płaszczyznę dyskusji nad formami i rolą partycypacji społecznej w zarządzaniu publicznym, w tym w samorządzie terytorialnym.
Seminarium naukowe ,,Rozmowy o decentralizacji by BTCZ”
W dniu 25.11.2022 r. miało miejsce pierwsze seminarium naukowe Koła Naukowego Prawa Prywatnego pt. ,,Rozmowy o decentralizacji by BTCZ” poprowadzone przez dr Tomasza R. Smussa, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.
Podczas spotkania mogliśmy dowiedzieć się dużo na temat roli elektronicznego pieniądza w dzisiejszym świecie. Prelegent zaciekawił nas tematyką pieniądza wirtualnego . Prowadzący wprowadził nas w zagadnienia świata Blockchain, omawiając jego szanse i zagrożenia.
Mamy nadzieję, że seminarium naukowe było inspirujące dla całego grona słuchaczy. Dziękujemy za obecność i zapraszamy na kolejne seminaria organizowane przez KNPP.
galeria zdjęć
Seminarium "Formy partycypacji obywatelskiej i demokracji bezpośredniej - założenia konstytucyjne a praktyka ustrojowa"
Seminarium organizowane jest przez Katedrę Prawa Ustrojowego i Porównawczego, Katedrę Prawa Sądowego we współpracy z Fundacją Warszawskie Seminarium Aksjologii Administracji. Seminarium odbędzie się w s. 012 w budynku naszego Wydziału.
Seminarium 28.11.2022 r. – „Pozycja kobiet wobec islamu”
Szanowni Państwo, w dniu 28.11.2022 r nasze Koło Naukowe Prawa Prywatnego wraz z Kołem Prawa Karnego UJD zorganizowało kolejne seminarium naukowe, którego gościem honorowym był Mufti dr Youssef Chadid - Przewodniczący Naczelnej Ligi Muzułmańskiej w RP, Dyrektor Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego w Poznaniu.
Tematem naszego seminarium była rola kobiet w islamie. Prelegent przedstawił rys historyczny sytuacji kobiet na Półwyspie Arabskim przed islamem, zwracając szczególna uwagę na znaczenie Koranu w prawach kobiet. Doktor przedstawił współczesne problemy kobiet w islamie oraz obalił niektóre powielane stereotypy.
W trakcie seminarium miała miejsce uroczysta inauguracja działalności Koła Prawa Prywatnego oraz Koła Prawa Karnego. Prezesi Zarządów obydwu Kół wygłosili mowy powitalne.
W dniu 17 listopada 2022r. odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa zatytułowana „Prawne i konserwatorskie aspekty zachowania i ochrony historycznych cmentarzy i cmentarzysk w Polsce”.
Organizatorami konferencji byli: Instytut Nauk Prawnych Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu; Katedra Prawa Sądowego Wydziału Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie wraz z Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej i Muzeum Miasta Jaworzna.
Wydział Prawa i Ekonomii UJD reprezentowali podczas konferencji Pracownicy Wydziału wygłaszając niezwykle interesujące referaty. Wśród Prelegentów znaleźli się:
Dr Adam Wróbel, który wygłosił referat zatytułowany jako: „Wokół przestępstwa ograbienia zwłok lub miejsca spoczynku zmarłego (art. 162 § 2 k.k.)
Dr Ewelina Mikulska, przedstawiając tematykę „Sposobów chowania zmarłych na przestrzeni wieków.”
Dr Aleksander Słysz, prezentując wystąpienie pt. „Opodatkowania cmentarzy podatkiem od nieruchomości.”
Szanowni Państwo,
Studenckie Koło Naukowe Prawa Prywatnego oraz Koło Prawa Karnego działające na Wydziale Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Humanistyczno- Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie
serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na seminarium naukowe, które odbędzie w dniu 28 listopada 2022 roku, w godz. 13.30 - 15.00 na WPiE UJD w auli 1.01.
Szanowni Państwo,
Studenckie Koło Naukowe Prawa Prywatnego serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na seminarium naukowe, które odbędzie w dniu 25 listopada 2022 roku, w godz. 13.30 - 15.00 na WPiE UJD w sali 1.15.. Referat wprowadzający do dyskusji wygłosi Gość: dr Tomasz R. Smus. Tytuł wystąpienia: „Rozmowy o decentralizacji by BTCZ".
Szanowni Państwo,
Instytut Nauk Prawnych Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu, Katedra Prawa Sądowego Wydziału Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie wraz z Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej i Muzeum Miasta Jaworzna mają zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. „Prawne i konserwatorskie aspekty zachowania i ochrony historycznych cmentarzy i cmentarzysk w Polsce”, która odbędzie się w dniu 17 listopada 2022 r. w siedzibie Wyższej Szkoły Humanitas
w Sosnowcu ul. Kilińskiego 43.
Szczegóły dotyczące konferencji znajdują na nw. stronie:
https://www.humanitas.edu.pl/konferencja_ochrona_historycznych_cmentarzy
W imieniu Organizatorów
dr Anna Rogacka-Łukasik
"Z prawem ustrojowym przez ponad półwiecze.Księga Jubileuszowa dedykowana Profesorowi Marianowi Grzybowskiemu z okazji 55-lecia pracy naukowej"
Z satysfakcją informujemy, że nakładem Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie ukazała się praca pt. „Z prawem ustrojowym przez ponad półwiecze. Księga Jubileuszowa dedykowana Profesorowi Marianowi Grzybowskiemu z okazji 55-lecia pracy naukowej", red. B. Przywora, A. Rogacka-Łukasik, K. Skotnicki, Częstochowa 2022. Dziękujemy wszystkim Autorom, Recenzentom oraz pracownikom Wydawnictwa za wkład wniesiony w wydanie Księgi Jubileuszowej.
Redaktorzy
strony redakcyjne i spis treści
Jubileusz 55-lecia pracy naukowej Pana Profesora Mariana Grzybowskiego.
Z niekłamaną przyjemnością informujemy, że w dniach 29-30 września 2022 r. Wydział Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie był gospodarzem uroczystości Jubileuszu 55-lecia pracy naukowej Pana Profesora Mariana Grzybowskiego. Na to szczególne wydarzenie zaproszenie przyjęło wielu znakomitych gości, którzy pragnęli uhonorować Pana Profesora, współpracowników obecnych i byłych, a także przyjaciół Jubilata.
W pierwszym dniu goście mieli możliwość zwiedzenia miejsc o szczególnym znaczeniu dla częstochowian, w tym jasnogórską bibliotekę. Wieczorem miała miejsce uroczysta kolacja, połączona z sentymentalną „podróżą fotograficzną” przedstawiającą Pana Profesora Mariana Grzybowskiego, jako uczestnika Zjazdów Katedr Prawa Konstytucyjnego.
Punktem kulminacyjnym dwudniowych uroczystości było spotkanie w murach Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie. Jubileusz poprzedziła Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Władza wykonawcza w demokratycznym państwie prawnym”, którą uroczyście otwarła Jej Magnificencja Rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie prof. Anna Wypych-Gawrońska. Głos zabrał również Przewodniczący Rady Uczelni pan dr Krzysztof Winiarski, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego. Patronat honorowy nad Konferencją objął Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Polskie Towarzystwo Prawa Konstytucyjnego i Oddział Polskiej Akademii Nauk w Katowicach. Była to szczególna okazja oddania szacunku Panu Profesorowi, znakomitemu konstytucjonaliście i ustrojoznawcy, wybitnemu uczonemu, za jego służbę publiczną (w szczególności jako sędziego Trybunału Konstytucyjnego). Wystąpienia wygłosili: prof. Hanna Suchocka, prof. Jerzy Jaskiernia, prof. Jacek Zaleśny i prof. Artur Olechno. Całość konferencji moderował prof. Krzysztof Skotnicki.
Niezwykle podniosłym akcentem uroczystości była laudacja na cześć Pana Profesora Mariana Grzybowskiego, którą wygłosił prof. Andrzej Szmyt. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dr Andrzeja Dudy list odczytał prof. Dariusz Dudek – Jego doradca. Wzruszające były także słowa laudacji Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Marcina Wiącka i wręczenie przez ombudsmana odznaki honorowej „Za zasługi dla Ochrony Praw Człowieka". Odznaka ta jest zaszczytnym wyróżnieniem za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony praw człowieka, która może zostać nadana obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej, obywatelom państw obcych, a także organizacjom i instytucjom. Relacja z wręczenia odznaki znajduje się pod linkiem:
https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/prof-marian-grzybowski-odznaka-honorowa-rpo
Pełne ekspresji było także wystąpienie JM Rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie prof. Anny Wypych-Gawrońskiej, które wieńczyło wręczenie, przyznanemu Panu Profesorowi, Medalu Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.
W uhonorowanie Jubileuszu włączył się także Prezydent Miasta Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk, podkreślając zasługi Jubilata na polu naukowym oraz służby publicznej i wręczając Medal Merentibus. W tej części Jubileuszu dr Ewelina Żelasko-Makowska, prof. UJD - Dziekan macierzystego Wydziału Prawa i Ekonomii odczytała list gratulacyjny Dziekana Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i wręczyła Panu Profesorowi Srebrny Medal Wydziału Prawa i Administracji UMK. Natomiast prof. Krzysztof Urbaniak, Wicedziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu wręczył Panu Profesorowi symboliczny Medal z okazji 40-lecia Samorządu Radców Prawnych. Ponadto prof. Bogusław Przywora odczytał list gratulacyjny autorstwa prof. Piotra Mikuli, bezpośredniego następcy Jubilata na Katedrze Prawa Ustrojowego Porównawczego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Uczestnicy wysłuchali także informacji o innych licznych listach, które napłynęły na ręce Pana Profesora Mariana Grzybowskiego. Słowa podziękowania wyrazili w szczególności: prof. Andrzej Bisztyga, prof. Jacek Sobczak, prof. Sławomir Patyra, prof. Grzegorz Kuca, Prof. Krzysztof Wojtyczek, dr Agnieszka Gloria- Kamińska.
Punktem kulminacyjnym uroczystości było wręczenie Jubilatowi przez redaktorów, (prof. Bogusława Przyworę, dr Annę Rogacką-Łukasik i prof. Krzysztofa Skotnickiego), dziekana Wydziału Prawa i Ekonomii UJD dr Ewelinę Żelasko-Makowską, prof. UJD oraz redaktor naczelną Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie panią Paulinę Piasecką-Florczyk Księgi Jubileuszowej pt. „Z prawem ustrojowym przez ponad półwiecze. Księga Jubileuszowa dedykowana Profesorowi Marianowi Grzybowskiego z okazji 55-lecia pracy naukowej”, Częstochowa 2022. Spis treści księgi znajduje się pod linkiem
https://www.ujd.edu.pl/uploads/catalog_files/strony-redakcyjne-spis-tresci-4e60deb0b0.pdf
Imprezę jubileuszową uświetnił występ muzyczny Kwartetu Wokalnego „Kla-sch” Katedry Muzyki UJD pod kierownictwem artystycznym prof. Przemysława Jeziorowskiego. Wzruszającym momentem było także wręczenie Panu Profesorowi przez Prodziekana Wydziału Sztuki UJD, dr hab. Jakuba Jakubowskiego, prof. UJD, pamiątkowego portretu autorstwa mgra Artura Wawrzkiewicza, pracownika Katedry Malarstwa UJD.
Całość uroczystości wieńczyła mowa Jubilata, który wyraził w szczególności słowa podziękowania wszystkim zebranym.
Załączamy kilka zdjęć z tego wyjątkowego pełnego wrażeń Jubileuszu oraz relacje z tego wydarzenia w mediach:
https://www.czestochowa.pl/jubileusz-profesora-mariana-grzybowskiego-na-ujd
https://fiat.fm/info/ujd-swietuje-jubileusz-prof-mariana-grzybowskiego/
Sporządzili:
dr hab. Bogusław Przywora, prof. UJD
dr Ewelina Żelasko-Makowska, prof. UJD
Program Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Władza wykonawcza w demokratycznym państwie prawnym” połączonej z Jubileuszem 55-lecia pracy naukowej Profesora Mariana Grzybowskiego
Uprzejmie informujemy, że 13 lipca 2022 r. odbyło się spotkanie Władz Rektorskich i Dziekańskich oraz Pracowników Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich dr hab. Marcinem Wiąckiem, prof. UW. W spotkaniu uczestniczyli także pracownicy Wydziału Prawa i Ekonomii: prof. dr hab. Marian Grzybowski, dr hab. Bogusław Przywora, prof. UJD, dr Monika Bartnik, dr Milena Garwol, dr Dorota Kaniewska, dr Karolina Paluszek, dr Mariusz Paradowski, dr Anna Rogacka-Łukasik, dr Olgierd Kucharski, dr Marcin Tomasiewicz, dr Aleksander Wróbel, mgr Paweł Szecówka.
LINK ze zdjęciami ze spotkania z Rzecznikiem Praw Obywatelskich
Szanowni Państwo,
Miło jest Nam przekazać, iż decyzją Władz Rektorskich UJD, w dniu 20 maja br. została zarejestrowana Organizacja studencka Koło Naukowe Prawa Prywatnego.
Zasadniczymi celami Koła są w szczególności:
- upowszechnienie i pogłębianie wiedzy w dyscyplinie reprezentowanej przez Koło w środowisku regionalnym, ogólnopolskim i zagranicznym
- prowadzenie prac naukowo-badawczych w ramach i pod kierownictwem Uczelni,
- rozwijanie międzynarodowych kontaktów i współpracy naukowej,
- współpraca z osobami i instytucjami w zakresie zbierania informacji oraz wymiany doświadczeń w dziedzinie prawa prywatnego
- nawiązywanie współpracy z innymi kołami naukowymi, organizacjami i ośrodkami naukowymi zajmującymi się pokrewnymi zagadnieniami
- kształtowanie wzorowej postawy i wysokiego poziomu etyki zawodowej prawnika
Powyższe cele będą realizowane poprzez:
- organizowanie/współorganizowanie spotkań naukowych i dyskusyjnych
- organizowanie/współorganizowanie krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych
- zapraszanie na spotkania Koła przedstawicieli zawodów prawniczych i pracowników administracji publicznej
- wymianę własnych doświadczeń i poglądów, porównywanie swoich postaw i propozycji rozwoju
- inicjowanie i prowadzenie przez członków Koła zespołowych i indywidualnych form badawczych i twórczych
- uzyskiwanie praktycznych informacji o aplikacjach prawniczych
- uczestnictwo w rozprawach sądowych
- organizowanie innych przedsięwzięć związanych z celami statutowymi Koła.
Wszystkich zainteresowanych działalnością Koła Studentów serdecznie zapraszamy do członkostwa!
W imieniu Pracowników Katedry Prawa Sądowego oraz Katedry Prawa Ustrojowego i Porównawczego prowadzonych na Wydziale Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie mamy zaszczyt zaprosić do wysłuchania wystąpień zaproszonych Prelegentów i udziału w dyskusji podczas zaplanowanej międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Prawne aspekty odpowiedzialności podmiotów leczniczych i osób wykonujących zawody medyczne” jaka odbędzie się w dniu 9 czerwca 2022 r. w formie on-line.
Szczegóły na stronie konferencji: www.konferencje.wpie.ujd.edu.pl/1386,2022
Szanowni Państwo,
Jest Nam bardzo miło przekazać, iż ukazała się monografia naukowa „Wybrane zagadnienia prawa medycznego wobec wyzwań pandemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2" pod red. Jacka Sobczaka i Anny Rogackiej-Łukasik, wydana ma łamach Wydawnictwa Naukowego Silva Rerum.
Redaktorzy monografii, serdecznie dziękują wszystkim Autorom tekstów za wkład naukowy wniesiony w niniejszą monografię.
Autorami poszczególnych rozdziałów z Katedry Prawa Sądowego są:
- dr Milena Garwol Odpowiedzialność karna osób wykonujących zawody medyczne w dobie pandemii – uwagi na tle tzw. klauzuli dobrego Samarytanina
- dr Olgierd Kucharski Dostęp do danych o stanie zdrowia pracownika
- dr Anna Rogacka-Łukasik Pomoc instytucjonalna czy deinstytucjonalizacja systemu wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin odpowiedzią na pandemię wywołaną wirusem SARS-CoV-2?
- prof. dr hab. Jacek Sobczak Dostęp do zawodu lekarza w dobie pandemii przez osoby spoza Unii Europejskiej
- dr Adam Wróbel Powodowanie zagrożenia epidemicznego oraz szerzenia się choroby zakaźnej (art. 165 § 1 pkt 1 k.k.)
Z początkiem 2022 roku ukazała się monografia naukowa pt. "Swoboda działalności gospodarczej. Próba oceny polskich regulacji prawnych" pod redakcją prof. dr hab. Jadwigi Glumińskiej-Pawlic oraz dr hab. Bogusława Przywory, prof. UJD, zawierająca teksty wielu wybitnych Naukowców, w tym Pracowników naszej Katedry Prawa Sądowego:
- Jacek Sobczak Konstytucyjna wolność działalności gospodarczej wobec zasady zrównoważonego rozwoju
- Aleksander Lipiński O potrzebie zmiany zakresu przedmiotowego koncesji w Prawie geologicznym i górniczym
- Justyna Jasińska-Rudzka Realizacja zasady szybkości postępowania cywilnego w sprawach gospodarczych i jej wpływ na sytuację przedsiębiorcy
- Olgierd Kucharski Swoboda pracodawców w kształtowaniu czasu pracy
- Anna Rogacka-Łukasik, Łukasz Strzępek Prawne uwarunkowania wstrzymania kontroli u przedsiębiorcy
- Adam Wróbel Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej na gruncie prawa karego i prawa karnoskarbowego. Wybrane problemy
Monografia jest dostępna w systemie Legalis i do nabycia na stronie wydawnictw C.H. Beck.
Miło Nam przekazać, że na łamach czasopisma naukowego WPiE UJD Gubernaculum et Administratio nr 2/2021 ukazał się artykuł Pani dr Mileny Garwol zatytułowany jako „Stosowanie klauzuli antykumulacyjnej w postępowaniu karnym wobec należności publicznoprawnych – uwagi na kanwie postanowienia Sądu Najwyższego o sygn. I KZP 15/16”. Zachęcamy do lektury!
Uprzejmie informujmy, że Pani dr Anna Rogacka-Łukasik opublikowała w Studiach Prawniczych KUL 4/2021 artykuł pt. „Wybrane instrumenty wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów w świetle najnowszych zmian.” Zachęcamy do lektury!
Uprzejmie przekazujemy, że na łamach czasopisma naukowego Przegląd Prawa i Administracji t.127/2021 Pan dr Adam Wróbel opublikował artykuł pt. „Przestępstwo narażenia na zarażenie chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu (art. 161 § 2 i 3 k.k.).” Zachęcamy do lektury!
W najbliższym czasie ukażą się dwie zbiorowe monografie, do których teksty przygotowali w większości Pracownicy Katedry Prawa Sądowego. Jako przedmiot wspólnych badań zakreślono obszar prawa medycznego oraz prawa ochrony zabytków, a ich pokłosiem będą monografie: „Wybrane zagadnienia prawa medycznego wobec wyzwań pandemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2" oraz „Prawne aspekty ochrony zabytków.”