A
A
A
Struktura » Katedra Ekonomii i Finansów » Aktualności
Aktualności
Jurajskie Forum Ekonomistów 2024
W imieniu komitetu organizacyjnego JFE serdecznie zapraszamy wszystkich pracowników do udziału w Jurajskim Forum Ekonomistów, które odbędzie się na Wydziale Prawa i Ekonomii UJD przy ul. Zbierskiego 2/4, w dniu 13.12.2024 r. (piątek), w sali 1.05.
W programie forum przewidziano wystąpienia naszych studentów (kierunek ekonomia) oraz pracowników Katedry Ekonomii i Finansów.
szczegółowy program
Spotkanie z Interesariuszami Zewnętrznymi
Dnia 26 czerwca 2024 r. o godz. 11:00 w siedzibie Wydziału Prawa i Ekonomii odbyło się spotkanie z Interesariuszami Zewnętrznymi, reprezentowanymi w szczególności przez przedstawicieli jednostek samorządowych, w tym : Urząd Miasta Częstochowa, Urząd Gminy Wręczyca Wielka, Miejski Zarząd Dróg, Wojewódzki Urząd Pracy oraz przedstawicieli prywatnej przedsiębiorczości, reprezentowanymi w szczególności przez przedstawicieli ZF Automotive Systems Poland Sp. z o.o.. Spotkanie wsparło również Stowarzyszenie Księgowych w Polsce O/Częstochowa.
Spotkanie było okazją do wymiany poglądów oraz wskazania postulatów zmierzających do formowania i doskonalenia procesu dydaktycznego na kierunkach ekonomicznych prowadzonych na Wydziale.
Organizatorami wydarzenia była Katedra Ekonomii i Finansów reprezentowana przez dr Izabelę Bagińską - Przewodniczącą Kierunkowego Zespołu ds. Jakości Kształcenia dla kierunku ekonomia oraz dr inż. Kamilę Urbańską – Przewodniczącą Kierunkowego Zespołu ds. Jakości Kształcenia dla kierunku rachunkowość i podatki. Do udziału w dyskusjach została zaproszona dr Paulina Ucieklak-Jeż, prof.UJD – Prodziekan ds. Studencko-Dydaktycznych w zakresie kierunków ekonomicznych.
Międzynarodowa Konferencja SAGR
W dniach 21-22.05.2024 r. na Wydziale Prawa i Ekonomii UJD odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa pt.: „SOCIAL ASPECTS OF MARKET ECONOMY. SUSTAINABILITY AND HEALTH ECONOMICS”.
Konferencja będzie koncentrować się na ważnych zagadnieniach, takich jak:
- zrównoważony rozwój w rzeczywistości postpandemicznej;
- ekonomika zdrowia i jej miejsce w systemie społecznym państwa;
- systemy bankowe jako stymulatory rozwoju współczesnych państw;
- zdrowie i nierówności społeczne;
- zrównoważone finanse.
Konferencja kierowana jest do szerokiego grona odbiorców, planowana jest jako wydarzenie, które odbędzie się w formie hybrydowej (stacjonarnej + online). Język konferencji: polski i angielski.
Szczegółowy program konferencji znajduje się na stronie: https://sagr.wpie.ujd.edu.pl/program
Link do transmisji online jest dostępny na stronie głównej konferencji: https://sagr.wpie.ujd.edu.pl
ZAPRASZAMY
film reklamowy
Zakończył się piąty tydzień przedsiębiorczości
V Tydzień Przedsiębiorczości został zorganizowany w dniach 15 a 19 kwietnia 2024 r. W wydarzeniu wzięło udział prawie 200 studentów UJD.
Uroczyste otwarcie „Tygodnia przedsiębiorczości” odbyło się 15.04.2024 r. o godzinie 11:30. Wydarzenie zainaugurowała pani Prodziekan dr Paulina Ucieklak-Jeż, prof. UJD oraz dr Dominik Kabus. Po wystąpieniu przedstawicieli Uczelni odbył się gościnny wykład wicedyrektora Marcina Biernata z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.
Dnia 16.04.2024 r. o godzinie 9:45 w wygłosił wykład „Rynek chiński oraz postawy i zachowania biznesowe Chińczyków” prezes firmy KINGWAY pan Zbigniew Skrzypczyk.
O godzinie 11.30 w odbyło się spotkanie z przedstawicielami przedsiębiorstwa ZF.
Dnia 17.04.2024 r. o godzinie 11.30 wystąpił pan Mateusz Zając z Nowoczesnego Zarządzania Biznesem prezentując wykład zatytułowany Wiarygodność Finansowa – co możesz zyskać?
Następnie o godzinie 13.30 Pan Mateusz Zając wystąpił z wykładem „Korzystanie z informacji gospodarczej przewagą konkurencyjną firm”.
W dniu 18.04.2024 roku odbyło się Ogólnopolskie Seminarium NZB pt „Rok Edukacji Ekonomicznej 2024’”.
Sprawozdanie z Tygodnia Przedsiębiorczości 2024
Międzynarodowa Konferencja SAGR
W dniach 21-22.05.2024 r. na Wydziale Prawa i Ekonomii UJD odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa pt.: „SOCIAL ASPECTS OF MARKET ECONOMY. SUSTAINABILITY AND HEALTH ECONOMICS”.
Konferencja będzie koncentrować się na ważnych zagadnieniach, takich jak:
- zrównoważony rozwój w rzeczywistości postpandemicznej;
- ekonomika zdrowia i jej miejsce w systemie społecznym państwa;
- systemy bankowe jako stymulatory rozwoju współczesnych państw;
- zdrowie i nierówności społeczne;
- zrównoważone finanse.
Konferencja kierowana jest do szerokiego grona odbiorców, planowana jest jako wydarzenie, które odbędzie się w formie hybrydowej (stacjonarnej + online). Język konferencji: polski i angielski.
Zachęcamy do rejestracji pod linkiem: https://sagr.wpie.ujd.edu.pl/registration (do 06 maja 2024 r.)
Ekonomiści otrzymali finansowanie w sieci CEEPUS na wyjazdy studentów i kadry akademickiej
Uniwersytet został koordynatorem międzynarodowej sieci pn. Sustainability and Health Economics dzięki aplikacji złożonej w projekcie Central European Exchange Program for University Studies-CEEPUS. Koordynatorem głównym sieci jest dr Paulina Ucieklak-Jeż, prof. UJD.
W skład sieci weszły uczelnie: Uniwersytet Techniczny w Ostrawie, Uniwersytet Ekonomiczny w Pradze, Uniwersytet w Debreczynie, Węgierski Uniwersytet Rolnictwa i Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet Tokajski, Uniwersytet św. Cyryla i Metodego w Skopje, Uniwersytet Świętego Klemensa z Ochrydy w Bitoli, Uczelnia Społeczno-Medyczna w Warszawie, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Bratysławie, Uniwersytet w Niszu, Uniwersytet w Prisztinie oraz Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, jako lider-koordynator.
W ramach projektu otrzymano finansowanie w sieci na wyjazdy studentów i kadry akademickiej. Celem sieci jest wzmocnienie wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju oraz nakreślenie potrzeby wdrażania idei zrównoważonego rozwoju realizowanych na całym świecie w badaniach i dydaktyce. Planuje się, że realizacja projektu będzie owocować współpracą w rozwoju dydaktyki i nauki w dyscyplinie ekonomia i finanse oraz nauki o zdrowiu, jak również wzmacnianiem środkowoeuropejskiego charakteru uniwersyteckich programów nauczania.
W ten nurt wpisuje się również organizowana przez Katedrę Ekonomii i Finansów UJD cykliczna konferencja międzynarodowa pt.: Social Aspects of Market Economy. Sustainability and Health Economics. W tym roku odbędzie się ona w dniach 21-22.05.2024r. na Wydziale Prawa i Ekonomii (zobacz link: https://sagr.wpie.ujd.edu.pl/ )
Studenci z ekonomii będą uczestniczyć w Erasmusie BIP w Niemczech
Studenci ekonomii pani Oliwia Pierzgalska, pani Viktoriia Kaleniuk , pan Wiktor Lisowski i pan Wiktor Knop zakwalifikowali się do udziału w mieszanym kursie intensywnym (BIP) organizowanym przez Paderborn University (Niemcy).
Promocja kierunkow ekonomicznych
W dniu 18 kwietnia 2024 roku na Wydziale Prawa i Ekonomii UJD odbyło się w formie zdalnej spotkanie ze studentami kierunków ekonomicznych Państwowego Uniwesytetu Ekonomiki i Technologii w Krzywym Rogu (Ukraina). Prodziekan ds. studencko-dydaktycznych w zakresie kierunków ekonomicznych dr Paulina Ucieklak-Jeż, prof. UJD i pełnomocnik dziekana ds. współpracy z zagranicą dr Olena Burunova zaprezentowały Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie i kierunki studiów: ekonomię oraz rachunkowość i podatki oraz przedstawiły ofertę współpracy dydaktycznej WPiE dla studentów uczelni partnerskiej – 3-miesięczne staże dydaktyczne dla studentów, studia w zakresie wspólnego kształcenia na kierunkach ekonomia pierwszego stopnia i rachunkowość i podatki pierwszego stopnia. W spotkaniu uczestniczyli prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej uniwersytetu w Krzywym Rogu prof. Serhii Hushko oraz koordynator centrum mobilności akademickiej Pavlo Grygorasz. Spotkanie to cieszyło się ogromnym zainteresowaniem studentów Państwowego Uniwesytetu Ekonomiki i Technologii.
Seminarium studenckie – Rok Edukacji Ekonomicznej 2024
Na Wydziale Prawa i Ekonomii trwa V Tydzień Przedsiębiorczości. Jego uczestnicy mogą wziąć udział w ciekawych wykładach i prelekcjach z zakresu ekonomii i finansów. Zwieńczeniem wydarzenia będzie Seminarium NZB „Rok Edukacji Ekonomicznej 2024”, za organizację którego odpowiadają: Akademia Nauk Stosowanych Stefana Batorego, Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie oraz Program Nowoczesne Zarządzanie Biznesem.
Seminarium odbędzie się 18 kwietnia br. (czwartek) w godzinach 9:45-13:00. Stanowi ono przejaw promowania idei Roku Edukacji Ekonomicznej i ma charakter ogólnopolski. W trakcie wydarzenia wygłoszonych zostanie kilkanaście referatów przez przedstawicieli kilku ośrodków naukowych z całego kraju (w tym również przez studentów naszego uniwersytetu).
Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w seminarium. Link do rejestracji dostępny jest pod adresem: https://bde.clickmeeting.com/seminarium-nzb-rok-edukacji-ekonomicznej-2024/register
harmonogram seminarium
Ekonomiści zapraszają na V Tydzień Przedsiębiorczości
Decyzją Senatu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2024 został ustanowiony Rokiem Edukacji Ekonomicznej. Jak mawiał Władysław Grabski, „edukacja ekonomiczna stanowi fundament dobrobytu narodowego i osobistego”. Mając w sercach słowa tego wybitnego ekonomisty i reformatora, w promowanie tej jakże szczytnej idei zaangażowali się także członkowie społeczności akademickiej Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie.
Jednym z działań wpisujących się w rozpowszechnianie wskazanej inicjatywy jest organizacja
V Tygodnia Przedsiębiorczości w dniach 15-18 kwietnia 2024 roku.
Wydarzenie stanowić będzie doskonałą okazję do spotkania z przedstawicielami sektora przedsiębiorstw oraz zdobycia praktycznej wiedzy z zakresu szeroko pojętej ekonomii. W trakcie prelekcji i wykładów uczestnicy dowiedzą się między innymi:
- w jaki sposób przedsiębiorstwa mogą uzyskać wsparcie ze środków Unii Europejskiej,
- jak rozwija się rynek chiński, oraz jakie postawy i zachowania prezentują przedsiębiorcy z Państwa Środka,
- w jaki sposób budować wiarygodność finansową i minimalizować ryzyko kredytowe,
- jak można weryfikować wiarygodność płatniczą klientów i kontrahentów.
Ponadto, osoby biorące udział w wydarzeniu będą mogły wcielić się w przedsiębiorców, zakładając swoją własną działalność gospodarczą na platformie edukacyjnej REVAS.
Organizatorami V Tygodnia Przedsiębiorczości jest Studenckie Koła Naukowe „Memento”, którego opiekunem jest dr Paulina Ucieklak-Jeż, prof. UJD, mgr Kamila Kowalik oraz dr Kamila Urbańska, dr Dominik Kabus.
Zwieńczenie Tygodnia Przedsiębiorczości stanowić będzie seminarium studenckie przybliżające inicjatywę Roku Edukacji Ekonomicznej, w trakcie którego obchodzone są setne rocznice ważnych dla polskiej gospodarki wydarzeń. Jakich? Tego dowiecie się podczas Tygodnia Przedsiębiorczości, do uczestnictwa w którym serdecznie zachęcamy!
harmonogram V Tygodnia Przedsiębiorczości
Międzynarodowe seminarium naukowe. Zrównoważony rozwój - współczesne problemy
W dniu 10 kwietnia 2024 r. na Wydziale Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie odbyło się seminarium naukowe pt. „Zrównoważony rozwój - współczesne problemy”. Wydarzenie to zorganizowane zostało przez Katedrę Ekonomii i Finansów z udziałem uczonych z krajowych i zagranicznych ośrodków akademickich. Seminarium cieszyło się dużym zainteresowaniem — wzięło w nim udział ponad 30 naukowców z Ukrainy i Polski. Reprezentowane były m.in.: Narodowy Uniwersytet Techniczny Ukrainy „Kijowski Instytut Politechniczny im. Igora Sikorskiego”, Wołyński Uniwersytet Narodowy im. Łesi Ukrainki w Łucku, Stołeczny Kijowski Uniwersytet im. Borysa Grinczenki, Państwowy Uniwersytet Ekonomiki i Technologii Krzywym Rogu, Winnicka Akademia Kształcenia Ustawicznego w Winnicy, Klasyczny Uniwersytet Prywatny w Zaporożu, Drohobycki Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny imienia Iwana Franki oraz Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Akademia Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki i Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie. W związku z dużą liczbą prelegentów oraz różnorodną tematyką prezentowanych przez nich referatów obrady zostały podzielone na dwie części.
Seminarium odbyło się w formie on-line, w związku z podsumowaniem realizacji stażu naukowo-dydaktycznego w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie przez nauczycieli akademickich z różnych ośrodków naukowych w Ukrainie. Seminarium zostało otwarte przez Prodziekan ds. studencko-dydaktycznych w zakresie kierunków ekonomicznych dr Paulinę Ucieklak-Jeż prof. UJD, która powitała zaproszonych gości oraz pogratulowała uczestnikom zakończenia stażu naukowo-dydaktycznego. Po oficjalnym powitaniu rozpoczęły się wystąpienia prelegentów, podzielone na dwie sekcje plenarne, którym przewodniczyli: dr Paulina Ucieklak-Jeż, prof. UJD i dr Olena Burunova oraz dr Paulina Ucieklak-Jeż, prof. UJD i mgr Michał Makuch. W ich ramach przedstawiono 16 referatów.
Duże zainteresowanie słuchaczy pozwala na stwierdzenie, że seminarium było nie tylko doniosłą refleksją naukową, lecz także istotnym instrumentem upowszechnienia wiedzy o współczesnych problemach zrównoważonego rozwoju w kraju i za granicą.
Szanowni Państwo,
Uniwersytet wykupił na kolejny rok licencję na oprogramowanie Statistica. Oprogramowanie to jest przeznaczone do analizy danych i obejmuje dedykowane rozwiązania branżowe oraz zestaw narzędzi analizy, zarządzania i wizualizacji danych jak również metod data mining. Statistica może być wykorzystywana zarówno przez pracowników, doktorantów jak i studentów UJD na komputerach zlokalizowanych w Uczelni jak i na komputerach domowych.
W związku z powyższym na portalu enauka.ujd.edu.pl po zalogowaniu jako użytkownik USOS w kategorii „Kursy Ogólnouczelniane" dostępny jest kurs o nazwie „Dostęp do programu Statistica". W kursie zamieszczono informacje o instalacji oprogramowania Statistica oraz o szkoleniu online „Planowanie badań i analiza ich wyników w programie Statistica", które przeprowadzone zostanie przez trenera z firmy StatSoft Polska w dniu 9.05.2024 w godzinach 9.00-13.30 (z 30-min. przerwą).
Udział w szkoleniu możliwy jest po rejestracji pod linkiem: https://www.statsoft.pl/sitelicense/ujd/
Seminarium pt. „Innowacyjna dydaktyka w szkole wyższej wyzwaniem XXI w. Doświadczenia polskie i ukraińskie”
W dniu 20 marca 2024 r. na Wydziale Prawa i Ekonomii UJD odbyło się w formie zdalnej seminarium „Innowacyjna dydaktyka w szkole wyższej wyzwaniem XXI w. Doświadczenia polskie i ukraińskie” zorganizowane przez pracowników Katedry Ekonomii i Finansów UJD.
Seminarium otworzyła Prodziekan ds. studencko-dydaktycznych w zakresie kierunków ekonomicznych dr Paulina Ucieklak-Jeż, prof. UJD, która powitała uczestników, zaprezentowała program wydarzenia oraz w ramach wstępu zainicjowała dyskusję mającą na celu wymianę doświadczeń dotyczących organizacji oraz realizacji procesu dydaktycznego w ramach pracy nauczycieli akademickich uczelni polskich i ukraińskich w obrębie różnych dziedzin i dyscyplin naukowych, które łączy dążenie do przekazywania wiedzy, umiejętności i kompetencji. Seminarium miało charakter interdyscyplinarny, a jego uczestnicy reprezentowali różne kierunki dydaktyczne, zarówno w obszarze nauk społecznych jak również technicznych.
Seminarium składało się z trzech sesji tematycznych („Innowacyjna dydaktyka akademicka w obszarze ekonomii i rachunkowości, zarządzania oraz nauk technicznych”), podczas których wysłuchano 34 wystąpień zwieńczonych panelami dyskusyjnymi poświęconych wyzwaniom kształcenia na kierunkach w obszarze ekonomii i rachunkowości, zarządzania oraz nauk technicznych. Prelegenci i uczestnicy panelów dyskusyjnych reprezentowali różne ośrodki badawcze.
Seminarium bazowało przede wszystkim na podzieleniu się przez dydaktyków akademickich doświadczeniami związanymi z metodami i narzędziami służącymi zachęcaniu studentów do zwiększenia ich zaangażowania i aktywnego uczestnictwa w trakcie zajęć, efektywności ich pracy oraz pozytywnego nastawienia do procesu uczenia się. Seminarium było czasem pełnym inspiracji, wymiany doświadczeń, rozwiewania wątpliwości i nawiązywania międzyuczelnianych kontaktów. Stanowiło doskonałą okazję, by poznać autorów nowatorskich rozwiązań i koncepcji dydaktycznych realizowanych w różnych ośrodkach szkolnictwa wyższego oraz spotkania się w gronie nauczycieli akademickich i inspirujących rozmów.
Ekonomiści promują Nasz Uniwersytet
W dniu 19 marca 2024 r. odbyło się uroczyste podpisanie Listu Intencyjnego między Uniwersytetem Jana Długosza w Częstochowie, a Zespołem Szkół Nr 1 w Kluczborku z udziałem JM Rektor UJD prof. dr hab. Anny Wypych-Gawrońskiej, Dyrektora Szkoły mgra Przemysława Ziółkowskiego, Dziekan Wydziału Prawa i Ekonomii UJD dr Eweliny Żelasko-Makowskiej, prof. UJD oraz Prodziekan ds. studencko-dydaktycznych w zakresie kierunków ekonomicznych dr Pauliny Ucieklak-Jeż, prof. UJD.
Zespół Szkół Nr 1 w Kluczborku kształci w zawodach technik ekonomista, technik reklamy, technik fotografii i multimediów oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Szkoła jest Ambasadorem Parlamentu Europejskiego i Złotą Szkołą NBP.
Celem współpracy jest promowanie Uczelni wśród społeczności Szkoły, w szczególności poprzez rozpowszechnianie jej oferty edukacyjnej oraz indywidualne spotkania przedstawicieli Uczelni z uczniami. Efektem wspólnych działań ma być zmotywowanie uczniów do dalszego rozwoju i kształcenia się - w szczególności w zakresie przedmiotów ekonomicznych - oraz przygotowanie ich do podjęcia studiów w naszym Uniwersytecie. Dzięki nawiązanej współpracy będziemy mogli dotrzeć do szerszego grona potencjalnych studentów oraz zbudować pozytywny wizerunek Uczelni wśród społeczności szkolnej.
Pierwszym efektem współpracy jest udział pracowników Katedry Ekonomii i Finansów w Festiwalu Nauki organizowanym w dniach 25-27.03.2024 r. przez Zespół Szkół Nr 1 w Kluczborku.
Innowacyjna dydaktyka w szkole wyższej wyzwaniem XXI w. Doświadczenia polskie i ukraińskie
W dniu 20.03.2024 r. w godz. 9:00-11:30 odbędzie się kolejne wydarzenie organizowane przez pracowników Katedry Ekonomii i Finansów. Tym razem będzie to seminarium dydaktyczne w formie online pt. „Innowacyjna dydaktyka w szkole wyższej wyzwaniem XXI w. Doświadczenia polskie i ukraińskie".
Celami seminarium są: przedstawienie perspektyw zmian w praktyce kształcenia akademickiego, zwiększenie wiedzy w zakresie innowacyjnej dydaktyki w szkole wyższej oraz zwrócenie uwagi na kontekst ekonomiczny tego procesu. Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich zainteresowanych.
W dniu 15.03. 2024 r. odbyły się na wydziale Dni Otwarte
Zapraszamy na kierunek ekonomia oraz rachunkowość i podatki
Kolejny młody doktor w Katedrze Ekonomii i Finansów
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w dniu 14 marca 2024 roku na Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej odbyła się publiczna dyskusja nad rozprawą doktorską mgr Marty Grzyb, zatrudnionej w Katedrze Ekonomii i Finansów Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie.
Tematyka dysertacji koncentrowała się wokół problematyki wizerunku podmiotów bankowych, a jej tytuł był następujący: „Zarządzanie wizerunkiem banków w kontekście współczesnych wyzwań”.
Decyzją Rady Dyscypliny Naukowej Nauki o Zarządzaniu i Jakości Politechniki Częstochowskiej pani Marta Grzyb uzyskała stopień doktora w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości.